Doliwy – wieś w województwie warmińsko-mazurskim
Doliwy (niem. Doliwen) to wieś położona w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa suwalskiego.
Historia
Wieś została założona na prawie lennym przez niemieckich szlachciców. Zasadźcą był Krzysztof Glaubitzo, któremu w 1558 roku książę Albrecht nadał 100 włók boru oraz jeziora: Długie, Grodziskie i Kociołek. W wyniku tego nadania powstały Doliwy i Chełchy.
W okresie wojen polsko-szwedzkich Doliwy znajdowały się w rękach hrabiego Bastiana von Lehndorfa. W XVIII wieku majątki w Doliwach i Chełchach przeszły w ręce polskiej szlachty, Dzięgielów. Dokumenty z 1800 roku potwierdzają istnienie majątku szlacheckiego oraz wsi.
W latach 1837-1840 w Doliwach założono jednoklasową szkołę, która funkcjonowała do 1945 roku, a ostatni budynek szkolny powstał w 1920 roku.
Demografia i powierzchnia
Na początku XX wieku wieś obejmowała 612 ha gruntów, w tym dwa majątki o powierzchni przekraczającej sto hektarów. W 1938 roku Doliwy liczyły 235 mieszkańców. W tym czasie, w ramach akcji germanizacyjnej, hitlerowskie władze zmieniły nazwę wsi na Teichwalde.
Podsumowanie
Doliwy to wieś z bogatą historią, która przeszła przez różne etapy administracyjne i społeczne. Współczesny obraz miejscowości kształtowany jest przez jej przeszłość oraz zmiany demograficzne i administracyjne.
Bibliografia:
- Olecko Czasy, ludzie, zdarzenia – Ryszard Demby