Dodona – Miejscowość w Grecji
Dodona (gr. Δωδώνη) to niewielka miejscowość w Grecji, położona w regionie Epir, w jednostce administracyjnej Janina, w gminie Dodona, nieopodal góry Tomaros. W 2011 roku jej populacja wynosiła 55 mieszkańców.
Historia i znaczenie kulturowe
W starożytności Dodona była ośrodkiem kultu Zeusa Naiosa i Diony. Słynęła z najstarszej wyroczni greckiej, zlokalizowanej w świętym gaju dębowym, gdzie kapłani Selloi (gr. Σελλοί) wróżyli, interpretując dźwięki świętych dębów i brązowych mis.
Jednym z mitów związanych z Dodoną jest historia, w której Atena, pomagając Argosowi w budowie okrętu dla Jazona, poleciła użyć twardego drewna dębów z tego gaju. W niektórych wersjach mitu, drewno to miało zdolność mówienia i wskazywania żeglarzom drogi.
Upadek i odkrycia archeologiczne
W 219 roku p.n.e. Dodona została zniszczona przez Etolczyków. Odkrycia archeologiczne, prowadzone od 1875 roku przez Konstantinosa Karapanosa, w których uczestniczył również polski zesłaniec Zygmunt Mineyko, odsłoniły ruiny miasta. Wśród nich znalazły się:
- Teatr
- Ruiny okręgu kultowego
- Propyleje
- Świątynia Zeusa
- Bazyliki budynków sakralnych
- Pomniki wotywne
Dodona pozostaje ważnym miejscem historycznym i religijnym, które przyciąga badaczy i turystów zainteresowanych starożytną Grecją.