Informacje Ogólne
Dobrzyca to miejscowość zarządzana przez Jarosława Pietrzaka, o powierzchni 19,81 km² i wysokości 132 m n.p.m. W 2022 roku liczba mieszkańców wynosiła 2949. Miasto ma długą historię, sięgającą czasów rolniczych i rzemieślniczych, a także tragicznych wydarzeń, takich jak potop szwedzki i epidemie cholery.
Historia
Początek XVII wieku to okres, kiedy Dobrzyca była niewielkim miasteczkiem rolniczym, z rzemiosłami takimi jak młynarstwo, piekarstwo czy kowalstwo. W XVI wieku przybyli Bracia czescy, a w XVII wieku miasto zostało zniszczone podczas potopu szwedzkiego. Po licznych klęskach, pod koniec XVIII wieku, Dobrzyca przeżyła ożywienie gospodarcze, odbudowując się po pożarze w 1777 roku.
W XIX wieku, w czasie Wiosny Ludów, mieszkańcy wystąpili przeciwko władzom pruskim. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Dobrzyca stała się ośrodkiem rzemieślniczym z wieloma organizacjami społecznymi. W 1934 roku miasto utraciło prawa miejskie z powodu zbyt małej liczby ludności.
Okres Powojenny
Po II wojnie światowej Dobrzyca rozwijała się, zakładając spółdzielnie i instytucje publiczne, takie jak Gminny Ośrodek Zdrowia oraz szkoły. W 1999 roku włączono ją do powiatu pleszewskiego. W 2014 roku Dobrzyca odzyskała prawa miejskie.
Gospodarka
Dobrzyca jest niewielkim ośrodkiem handlowo-usługowym oraz przemysłowym. W mieście działa m.in. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, zakład produkujący herbaty ziołowe oraz zakład drobiarski. Istnieje również Bank Spółdzielczy z oddziałami w regionie.
Zabytki
- Kościół pw. św. Tekli – drewniany, zbudowany w 1778 r.
- Kościół poewangelicki – późnoklasycystyczny
- Pałac Gorzeńskich – aktualnie Muzeum Ziemiaństwa
- Dawny zajazd z końca XVIII wieku
- Ratusz Miejski – z lat 20. i 30. XX wieku
Organizacje Społeczne
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej, założone w 1990 roku, promuje lokalną historię i kulturę. Organizuje różnorodne wydarzenia, a także wydaje biuletyn „Notatki Dobrzyckie”.
Bractwo Strzeleckie
Bractwo Strzeleckie im. św. Tekli w Dobrzycy zostało założone w 1802 roku. Po przerwie związanej z II wojną światową, zostało reaktywowane w 2006 roku, nawiązując do tradycji kurkowej Dobrzycy.