„`html
Dobrzeń Wielki
Dobrzeń Wielki (niem. Groß Döbern, śl. Wielki Dobrzyń) to wieś w Polsce, usytuowana w województwie opolskim, w powiecie opolskim, będąca siedzibą gminy Dobrzeń Wielki. Historycznie miejscowość leży na Górnym Śląsku.
Nazwa
Nazwa Dobrzeń Wielki prawdopodobnie pochodzi od germańskich nazw Dobern i Doberna. Niemiecki nauczyciel Heinrich Adamy sugerował, że jej źródłem jest polskie słowo „dobra”, oznaczające wartość. Wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w 1228 roku w łacińskim dokumencie, co potwierdza jej starożytne korzenie.
Historia
Badania archeologiczne wskazują na obecność osadnictwa na tym terenie od VI wieku p.n.e. W XIV wieku Dobrzeń Wielki uzyskał niezależność od klasztoru norbertanów, a mieszkańcy zbudowali kościół pw. św. Katarzyny i Walentego. Pożar w 1832 roku zniszczył świątynię, która została odbudowana. W 1934 roku wzniesiono nowy kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
W plebiscycie przeprowadzonym w Dobrzeniu Wielkim w 1921 roku, 67,7% głosujących opowiedziało się za Niemcami. W okresie III Rzeszy miejscowość była ośrodkiem kultury mniejszości polskiej, z aktywnymi organizacjami polskimi.
W 1945 roku w Dobrzeniu Wielkim utworzono oboz pracy, w którym przetrzymywano osoby związane z różnymi organizacjami, w tym żołnierzy powracających do Polski.
Zabytki
- Kościół pw. św. Rocha – drewniany z 1658 roku, z barokowym ołtarzem głównym z ok. 1700 roku oraz zabytkowymi obrazami.
Demografia
W 1925 roku Dobrzeń Wielki liczył 2727 mieszkańców.
Administracja
W latach 1954–1972 wieś była siedzibą władz gromady Dobrzeń Wielki. W jej obrębie wyróżnia się trzy części administracyjne: Ameryka, Buczki i osada Wolny.
Współpraca
Miejscowość partnerska: Wil, Szwajcaria.
Linki
Bibliografia
- Przewodnik turystyczny po woj. opolskim; Opole 1999
„`