Dobroszów Wielki
Dobroszów Wielki to wieś położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Nowogród Bobrzański, nad rzeką Bóbr. Miejscowość leży przy drodze wojewódzkiej nr 295. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.
Nazwa
Nazwa Dobroszów Wielki wywodzi się od polskiego słowa „dobra”. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy w swoim dziele z 1888 roku określił ją jako „Gutland”, co oznacza „Dobra ziemia”. Pierwotna nazwa została zgermanizowana przez Niemców na „Dobritsch”.
Historia
Wieś ma średniowieczną genezę, a pierwsza wzmianka pochodzi z 1245 roku, kiedy to Dobroszów został podarowany klasztorowi augustianów w Nowogrodzie Bobrzańskim przez księcia Bolesława Rogatkę. W kolejnych wiekach miejscowość zmieniała właścicieli, w tym ród von Steinborn oraz rodzinę von Gladis, która posiadała dobra do XVIII wieku.
Zabytki
W Dobroszowie Wielkim znajduje się dwór z 1789 roku, który jest wpisany do rejestru zabytków. Pierwotnie w XVI wieku wzniesiono tu siedzibę rycerską, która została przekształcona w dwór po pożarze. Obiekt, usytuowany w centrum wsi, przeszedł wiele przebudów, a obecnie pełni funkcję prywatną.
Transport
Transport drogowy
Wieś jest skomunikowana z Żaganiem i Nowogrodem Bobrzańskim poprzez drogę wojewódzką nr 295.
Transport zbiorowy
Miejscowość obsługiwana jest przez połączenia autobusowe PKS Zielona Góra oraz Feniks V Żary.