Dzisiaj jest 21 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dobromyśl (powiat bialski)

Chcę dodać własny artykuł

Dobromyśl

Dobromyśl to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Kodeń. W XVIII wieku była to wieś magnacka, znajdująca się w hrabstwie kodeńskim, w powiecie brzeskolitewskim. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.

Wieś jest sołectwem w gminie Kodeń. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego z marca 2011 roku, Dobromyśl liczył 127 mieszkańców, co czyni go siódmą co do wielkości miejscowością w gminie Kodeń.

Mieszkańcy wsi wyznania rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Anny w Kodniu, natomiast wyznawcy prawosławia do parafii św. Michała Archanioła w tym samym miejscu.

Historia

W XV wieku, około 1450 roku, król Kazimierz Jagiellończyk nadał Dobromyśl bojarowi litewskiemu Janowi Niemirowiczowi za wierną służbę. W XIX wieku Dobromyśl był folwarkiem w powiecie bialskim, w guberni siedleckiej, w gminie Zabłocie, a także w parafii Kodeń. Miejscowość znajdowała się 2 wiorsty od Kodnia.

W roku 1883 Dobromyśl liczył 19 domów i 65 mieszkańców, a rozległość gruntów folwarcznych wynosiła 1108 mórg.