Dmitrij Polakow – Życiorys i Współpraca z Wywiadem
Dmitrij Polakow (1921-1988) był generałem majorem radzieckiego wywiadu wojskowego (GRU), który przez blisko 18 lat współpracował z wywiadem amerykańskim. Uznawany jest za najwyższego rangą oficera GRU, który został aresztowany za współpracę z Zachodem.
Kariera w Wywiadzie
Jako pułkownik, Polakow działał pod przykrywką członka radzieckiej misji przy ONZ w Nowym Jorku. W listopadzie 1961 roku nawiązał kontakt z agentem FBI, co doprowadziło do jego współpracy z amerykańskimi służbami. Jego kryptonim to TOP HAT.
W tym czasie kierował siatką wywiadowczą, wyszkolając wielu agentów, w tym:
- Aleksandr Solołow
- Kaarlo Tuomi
- Franka Bossarda
- Nelsona C. Drummonda
- Jacka E. Dunlapa
- Willima H. Whalena
Polakow, działając z nienawiści do ustroju radzieckiego, unikał gratyfikacji pieniężnych. Po powrocie do Moskwy w 1963 roku, przeszedł pod kontrolę CIA, mimo prób FBI, by utrzymać kontakt.
Dostęp do Tajnych Informacji
W 1979 roku, po awansie do stopnia generalskiego, Polakow miał jeszcze większy dostęp do ściśle tajnych informacji. Dostarczał informacje dotyczące:
- strategicznych pocisków rakietowych
- przeciwpancernych pocisków kierowanych
- środków chemicznych i biologicznych
- chorób zbóż
- obrony cywilnej
Polakow był jednym z oficerów, którzy zostali zdradzeni przez Aldricha Amesa, oficera kontrwywiadu CIA. Został aresztowany przez KGB w 1985 roku i stracony w 1988 roku.
Motywacje i Osobiste Tragédie
Jednym z powodów współpracy Polakowa z zachodnim wywiadem była tragedia osobista – śmierć jego syna, który wymagał skomplikowanej operacji w Stanach Zjednoczonych, na którą nie uzyskał zgody władz radzieckich.
Podsumowanie
Dmitrij Polakow był kluczową postacią w historii wywiadu, a jego działania miały znaczący wpływ na relacje między ZSRR a Stanami Zjednoczonymi w okresie zimnej wojny.