Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Długosiodło

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Długosiodło

Długosiodło to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, powiecie wyszkowskim, w gminie Długosiodło, nad rzeką Wymakracz. Miejscowość pełni funkcję siedziby gminy.

Historia

Wieś Długosiodło została wymieniona w dokumentach dotyczących biskupstwa płockiego. Jej nazwa pochodzi od słowiańskiego terminu „sioło”, oznaczającego osadę. W 1262 roku miała miejsce bitwa, w której mazowieckie rycerstwo przegrało z siłami Litwinów, Rusinów i Jaćwingów.

W drugiej połowie XVI wieku wieś była własnością duchowną w powiecie kamienieckim. W latach 1921–1931 Długosiodło znajdowało się w województwie białostockim. Według spisu ludności z 1921 roku, zamieszkiwało ją 1744 osoby, z których większość deklarowała wyznanie rzymskokatolickie oraz narodowość polską. Wieś przynależała do parafii rzymskokatolickiej i podlegała sądom w Ostrowie i Łomży.

Po wybuchu II wojny światowej Długosiodło zostało okupowane przez Niemców. W latach 1954–1972 wieś była siedzibą gromady, a od 1975 do 1998 roku administracyjnie podlegała województwu ostrołęckiemu.

W miejscowości znajduje się kościół parafialny św. Rocha, ufundowany w 1481 roku. Od 2003 roku organizowane są w Długosiodle Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Aktorów w grzybobraniu. W pobliżu kościoła rośnie dąb szypułkowy o nazwie Jan, mający około 534 lat.

Zabytki

W Długosiodle znajdują się ciekawe murale, w tym cykl „Cztery pory roku” oraz mural przedstawiający sceny historyczne związane z powstaniami narodowymi.

Linki zewnętrzne

„`