Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Discovery (wahadłowiec)

Wahadłowiec Discovery

Discovery (OV-103) to amerykański wahadłowiec kosmiczny skonstruowany przez NASA, który odbył swoją pierwszą podróż kosmiczną 30 sierpnia 1984 roku, a ostatnią zakończył 9 marca 2011 roku. Był to trzeci prom NASA, który poleciał w przestrzeń kosmiczną, po Columbii i Challengerze. Jego głównym zadaniem w ostatnich latach była wymiana zaopatrzenia oraz transport załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Reklama

Nazwa

Nazwa „Discovery” nawiązuje do wielu historycznych statków, w tym do jednostki Henry’ego Hudsona i statku Jamesa Cooka, które eksplorowały nieznane tereny. Royal Geographical Society również nadawało tę nazwę statkom uczestniczącym w ekspedycjach na bieguny.

Ważniejsze daty i udoskonalenia

Discovery odbył 39 misji, spędzając na orbicie ponad 365 dni i pokonując łącznie 238 539 663 km. Na jego pokładzie przebywało 252 astronautów. Wśród istotnych dat znalazły się:

Reklama
  • 30 sierpnia 1984 – STS-41-D: pierwsza wyprawa
  • 29 września 1988 – STS-26: wznowienie lotów po katastrofie Challengera
  • 29 października 1998 – STS-95: najstarszy człowiek na orbicie – John Glenn (77 lat)
  • 26 lipca 2005 – STS-114: wznowienie lotów po katastrofie Columbii

W konstrukcji Discovery wykorzystano doświadczenia z wcześniejszych promów. W 1995 roku przeszedł dziewięciomiesięczny Okres Serwisowy, podczas którego zmodernizowano go, dodając m.in. piąty zestaw zbiorników kriogenicznych.

Misje

Discovery był najaktywniejszym wahadłowcem NASA, wykonując 39 misji, w tym 13 do ISS oraz 1 do stacji Mir. Okrążył Ziemię 5830 razy, a jego misje miały znaczący wpływ na rozwój programu kosmicznego, w tym na wyniesienie teleskopu Hubble’a na orbitę oraz jego serwisowanie.

Podsumowanie

Wahadłowiec Discovery odegrał kluczową rolę w amerykańskim programie kosmicznym, wznowił loty kosmiczne po tragicznych katastrofach i przyczynił się do rozwoju badań naukowych w przestrzeni kosmicznej. Jego dziedzictwo będzie trwało przez dekady, inspirując przyszłe pokolenia do eksploracji kosmosu.

Reklama
Reklama