Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Demokracja uczestnicząca

Demokracja uczestnicząca

Demokracja uczestnicząca, znana również jako demokracja partycypacyjna, to proces podejmowania decyzji, który opiera się na współpracy obywateli z władzami, łącząc elementy demokracji bezpośredniej i przedstawicielskiej. Jest szeroko stosowana w samorządach lokalnych oraz organizacjach pracowniczych.

Reklama

Geneza

Partycypacja obywatelska ma swoje korzenie w różnych historycznych kontekstach, takich jak ateńska demokracja, średniowieczne gildie, samorządy z czasów Rewolucji Amerykańskiej oraz ruchy społeczne, w tym Komunę Paryską i wydarzenia z 1968 roku.

Zasady

Partycypacja obywatelska umożliwia obywatelom współdecydowanie o budżecie, inwestycjach i podatkach. Dyskusje i głosowania odbywają się na otwartych zgromadzeniach w gminach. Obywatele mają prawo odwołać delegatów i radnych, a ich kadencje zazwyczaj trwają rok. Władze lokalne działają zgodnie z wolą społeczności.

Reklama

Przykłady

Demokracja uczestnicząca najczęściej przejawia się w formie budżetu partycypacyjnego, który po raz pierwszy wprowadzono w Porto Alegre w 1990 roku. Obywatele mają możliwość definiowania priorytetów budżetowych oraz wskazywania inwestycji, które powinny być realizowane. Proces ten obejmuje:

  • Ustalanie priorytetów przez mieszkańców.
  • Tworzenie listy braków infrastrukturalnych.
  • Głosowanie i negocjacje z Radą Budżetu Partycypacyjnego.

Budżet partycypacyjny w Porto Alegre przyczynił się do demokratyzacji szkół publicznych, gdzie dyrektorzy są wybierani przez pracowników i uczniów. Mieszkańcy mają również wpływ na zatrudnianie urzędników poprzez Komisje Trójstronne.

Inicjatywy budżetu partycypacyjnego rozprzestrzeniły się na ponad 100 miast w Brazylii oraz w niektórych lokalizacjach w Kanadzie, Francji, Kolumbii, Peru, Włoszech i Indiach. W Argentynie oraz w zapatystowskich gminach w Meksyku można dostrzec podobne zasady partycypacji.

Przykłady zastosowania demokracji uczestniczącej obejmują także projekty architektoniczne oraz samorządy spółdzielni Mondragon w Kraju Basków. W XX wieku próbowano wprowadzić demokrację uczestniczącą w formie samorządu pracowniczego, na przykład w Jugosławii.

Reklama
Reklama