Delta Velorum (Alsephina)
Delta Velorum, znana również jako Alsephina, to trzecia co do jasności gwiazda w gwiazdozbiorze Żagla, oddalona od Słońca o około 81 lat świetlnych. Jej absolutna wielkość gwiazdowa wynosi −0,01m.
Nazwa
Nazwa Alsephina pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego „okręt”, co odnosi się do historycznego gwiazdozbioru Argo. Nazwa ta została formalnie zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w 2017 roku.
Charakterystyka
Delta Velorum jest najjaśniejszą gwiazdą asteryzmu „Fałszywego Krzyża” i może stać się południową gwiazdą polarną około roku 9000. Jest to obiekt niewidoczny z terytorium Polski, ponieważ znajduje się na niebie południowym.
System Delta Velorum
System składa się z trzech gwiazd:
- Delta Velorum A: Gwiazda zmienna zaćmieniowa typu A1, o jasności zmieniającej się od 2,1 do 2,5m. Obiega z towarzyszem A5 w ciągu 45,2 dni w średniej odległości 0,5 au.
- Delta Velorum B: Żółto-biały karzeł typu F8, z jasnością 5,57m i masą równą około 1,5 masy Słońca. Obiega centralną parę w 146,97 lat po eliptycznej orbicie w średniej odległości 49 au.
Wiek systemu oszacowano na około 400 milionów lat.
Delta Velorum CD
W 1847 roku John Herschel zaobserwował dwie słabsze gwiazdy, Delta Velorum C i D, oddalone o 69 sekund kątowych od Delta Velorum A. Delta Velorum C ma jasność 11,0, a Delta Velorum D 13,5m. Obie gwiazdy są optycznymi towarzyszami i nie są związane grawitacyjnie z głównym układem.