Dzisiaj jest 14 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Dehydrogenaza alkoholowa

Dehydrogenaza alkoholowa (ADH)

Dehydrogenaza alkoholowa (ADH) to enzym z grupy dehydrogenaz, który katalizuje przekształcanie aldehydu octowego w etanol oraz odwrotnie. Enzym ten może również uczestniczyć w przemianach innych alkoholi oraz ich odpowiadających aldehydów i ketonów.

Rola w organizmie

ADH odgrywa kluczową rolę w fermentacji alkoholowej, będącej formą oddychania beztlenowego oraz w procesie detoksykacji alkoholu. Stężenie ADH w organizmie wpływa na osobniczą odporność na zamroczenie alkoholowe. Osoby z wyższym stężeniem tego enzymu są określane jako „mocna głowa”, co oznacza, że mogą spożywać większe ilości etanolu, zachowując przy tym umiarkowaną przytomność umysłu.

Skutki wysokiego stężenia ADH

Choć wyższe stężenie ADH pozwala na lepsze radzenie sobie z alkoholem, wiąże się z pewnymi konsekwencjami:

  • Silniejszy kac po spożyciu alkoholu.
  • Większa tendencja do uzależnienia od alkoholu.
  • Wyższe ryzyko zachorowania na marskość wątroby.

Występowanie i struktura enzymu

Dehydrogenaza alkoholowa jest powszechnie obecna w różnych organizmach, takich jak bakterie, grzyby, zwierzęta i rośliny. Współdziała z koenzymem NAD+ w procesie utleniania etanolu do aldehydu octowego, w którym NAD+ jest redukowany do NADH.

W centrum katalitycznym najlepiej zbadanych form ADH, występujących u drożdży i ludzi, znajduje się atom cynku. W przypadku owadów enzym ten nie zawiera metali, natomiast u bakterii występuje żelazo.