Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

DEC Alpha

Chcę dodać własny artykuł

Mikroprocesor DEC Alpha

Mikroprocesor DEC Alpha, znany również jako Alpha AXP, to 64-bitowy procesor RISC zaprojektowany przez firmę Digital Equipment Corp. (DEC). Był on następcą procesorów VAX i wspierał systemy operacyjne takie jak VMS (OpenVMS) oraz Digital UNIX. Po przejęciu DEC przez firmę Compaq, procesor Alpha obsługiwał również system Tru64 UNIX, a po przejęciu Compaq przez Hewlett-Packard, zmieniono nazwę na HP Tru64 UNIX.

Microsoft wspierał procesor Alpha do wydania systemu Windows NT 4.0 SP6, jednak dalsza obsługa została ograniczona do wersji beta systemu Windows 2000. Obecnie procesor Alpha jest wspierany przez różne systemy operacyjne, w tym Linux, FreeBSD oraz NetBSD.

Wersje procesora Alpha

Pierwszym modelem procesora Alpha był Alpha 21064, zaprezentowany w 1992 roku, pracujący z częstotliwością 200 MHz. Był to superpotokowy i superskalarny procesor, który w porównaniu do innych procesorów RISC, wykazywał znacznie wyższe osiągi. DEC określał go jako najszybszy procesor na świecie.

Kolejne wersje procesora oznaczano symbolem EV oraz cyfrą lub parą cyfr, co oznaczało kolejne udoskonalenia. Na przykład, pomiędzy wersjami EV4 a EV5 wydano model EV45. Niestety, po przejęciu DEC przez Compaq oraz Hewlett-Packard, prace nad nowymi wersjami procesu Alpha zostały wstrzymane.

Historia Modeli

Oto kluczowe oznaczenia architektury ISA procesora Alpha:

  • R – Wsparcie sprzętowe dla zaokrąglenia do nieskończoności.
  • B – BWX (Byte/Word Extension), dodaje instrukcje do operacji na 8 i 16 bitach.
  • M – MVI, instrukcje multimedialne.
  • F – FIX, instrukcje do przenoszenia danych pomiędzy rejestrami całkowitymi i zmiennoprzecinkowymi.
  • C – CIX, instrukcje do lokalizacji i przeliczania bitów.
  • T – Wsparcie dla transferu wstępnego w celu poprawy wydajności.

DEC Alpha był istotnym krokiem w rozwoju technologii mikroprocesorów, a jego architektura miała wpływ na dalszy rozwój systemów komputerowych.