Dębniki – Opis Obszaru
Dębniki to obszar Krakowa, który wchodzi w skład Dzielnicy VIII. Znajdują się na południowym brzegu Wisły, ograniczone ulicami Monte Cassino, Zielną, Norymberską oraz rzeką Wisłą. Obszar ten został włączony do Krakowa w 1909 roku jako XI dzielnica katastralna.
Historia
Pierwsze wzmianki o Dębnikach, pierwotnie wsi, pochodzą z 1254 roku. W XIV wieku do Dębnik dołączono Zawadę, a w XIX wieku wieś Rybaki. W 1888 roku Austriacy wybudowali most na Wiśle, który został przebudowany w 1910 roku, a następnie zniszczony w 1945 roku, a odbudowany w 1952 roku.
W 1889 roku powstała Fabryka Pieców Kaflowych Józefa Niedźwieckiego, związana z wieloma artystami. Zlikwidowano ją w 1919 roku. W XX wieku rozważano przekształcenie Dębnik w dzielnicę ogród. W 1938 roku w Dębnikach mieszkał Karol Wojtyła.
W 1990 roku utworzono Dzielnicę VIII Dębniki, która obejmowała także Kostrze, Bodzów, Skotniki i Pychowice. Na obszarze Dębnik znajduje się Park Dębnicki oraz Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego.
Kościół św. Stanisława Kostki
Kościół salezjanów, wybudowany w latach 1932–1938 w stylu modernistycznym, był miejscem mszy prymicyjnej Jana Pawła II w 1946 roku. Obok kościoła znajdują się salezjańskie organizacje młodzieżowe.
Szkoły
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 33
- Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2
- Szkoła Podstawowa nr 30 (z oddziałami integracyjnymi)
- Szkoła Podstawowa nr 62
- Szkoła Podstawowa nr 151
- Gimnazjum nr 22
- Gimnazjum nr 23
- Zespół Szkół Łączności
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących
Instytucje i obiekty
- Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
- Dębnicki Ośrodek Kultury „Tęcza”
- Biblioteka Główna (ul. Powroźnicza 2)
- Dom Pomocy Społecznej (ul. Praskiej 25)
- Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego
- Rodzinny Ogród Działkowy Dębniki (ul. Praska 28)
- Kapliczka słupowa z XVII wieku
Podsumowanie
Dębniki to obszar o bogatej historii, związany z wieloma ważnymi postaciami, takimi jak Karol Wojtyła. Obecnie jest to dzielnica z rozwiniętą infrastrukturą edukacyjną i kulturalną, oferująca mieszkańcom różnorodne instytucje i obiekty.