„`html
Dębnica – Informacje ogólne
Dębnica to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Jest siedzibą sołectwa Dębnica, które obejmuje również Płonicę i Przytok. W latach 1975–1998 wieś należała do województwa słupskiego. Dębnica była królewską wsią starostwa człuchowskiego w drugiej połowie XVI wieku.
Historia
Wieś została lokowana w 1252 roku przez komtura człuchowskiego, Ludolfa Hake, na 62 włókach, w tym 4 włóki dla proboszcza. Pierwszym sołtysem był Dompnitz. W 1565 roku w Dębnicy znajdował się kościół, a mieszkańcy byli zobowiązani do płacenia różnych opłat, w tym za udzielane sakramenty.
W 1570 roku kościół przeszedł w ręce protestantów, jednak po 1617 roku wrócił do katolików. Opis wsi z 1624 roku potwierdza istnienie 6 włók sołeckich oraz 20 gospodarstw chłopskich. W czasie najazdu szwedzkiego wiele gospodarstw zostało zniszczonych, a liczba mieszkańców spadła z powodu zarazy i głodu.
W XVIII wieku Dębnica zaczęła się rozwijać. W 1746 roku jeden z chłopów, Jan Rymcr, otrzymał puste gospodarstwo i był zobowiązany do płacenia czynszu oraz do dostarczania towarów do Gdańska. Neogotycki kościół zbudowano w 1796 roku, a do 1986 roku był filią parafii w Człuchowie. Obecnie jest siedzibą parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża.
W Dębnicy urodził się Jan Riemer (1876-1941), który organizował szkolnictwo na Pomorzu i wykładał w Warszawie.
Zabytki
W Dębnicy znajdują się następujące zabytki wpisane do rejestru NID:
- Kościół parafialny pw. Świętego Krzyża (1894) z drewnianą wieżą z XVIII w., nr rej.: A-1831 z 5.06.2008
- Cmentarz kościelny, nr rej.: j.w.
Oprócz tego w wsi znajdują się budynki mieszkalne z XIX wieku oraz inne obiekty budowlane, w tym drewniane i murowane.
Podsumowanie
Dębnica to wieś z bogatą historią, która przeszła wiele zmian od swojego założenia. Dziś jest miejscem z zachowanymi zabytkami i odgrywa ważną rolę w regionie.
„`