„`html
Dawidowicze – Krótka Charakterystyka
Dawidowicze to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Zabłudów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego. Wieś liczy około 20 domostw i 112 mieszkańców, którzy zadeklarowali białoruską przynależność narodową i wyznanie prawosławne.
Historia
Podczas II wojny światowej wieś znalazła się na linii frontu, a w okolicznych lasach zachowały się ślady okopów. W 2015 roku potężna nawałnica spowodowała znaczne zniszczenia, w tym uszkodzenie budynków. W tym samym roku odsłonięto pomnik upamiętniający ewakuację mieszkańców w 1915 roku.
Zabytki
- Cmentarz wojenny z I wojny światowej: Nekropolia żołnierzy armii niemieckiej, z której nie zachowały się nagrobki, a jedynie rów odwadniający i wał ziemny.
Język i Kultura
W Dawidowiczach używana jest ukraińska gwara podlaska, będąca częścią zachodniopoleskiego dialektu. Mimo geograficznych związków z kulturą ukraińską, mieszkańcy identyfikują się jako Białorusini. Gwara ta jest obecnie używana głównie przez starsze pokolenie.
Związani z Dawidowicami
- Irena Matus: Profesor nadzwyczajna Uniwersytetu w Białymstoku, autorka monografii dotyczącej wsi.
Religia
Prawosławni mieszkańcy należą do parafii pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach, natomiast katolicy do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Narwi.
Media
Wieś była bohaterem reportażu Alicji Grzechowiak pt. „Halimony”, wyemitowanego przez TVP3 Białystok w 2019 roku.
„`