„`html
Dawid – Król Izraela
Dawid (ok. 1040 p.n.e. – ok. 970 p.n.e.) to biblijna postać, król Izraela od około 1010 p.n.e. i poeta, będący najmłodszym synem Jessego z Betlejem oraz ojcem Salomona. Uważany jest za protoplastę dynastii Dawidytów.
Biografia
Młodość i początki kariery
Dawid, pełniąc skromne funkcje pasterskie, został namaszczony na króla przez proroka Samuela. Wkrótce trafił na dwór króla Saula jako grajek, a jego popularność wzrosła po pokonaniu Goliata.
Walka z Saulem
Po zyskującym na znaczeniu Dawidzie, Saul stał się jego wrogiem, co zmusiło go do ukrywania się. Dawid wykazał się szacunkiem dla świętości króla, oszczędzając mu życie, mimo licznych konfliktów.
Król Dawid
Po śmierci Saula, Dawid został królem Judy, a następnie całego Izraela. Podczas swoich rządów podbił wiele terytoriów, w tym Jebus (Jerozolimę), którą uczynił swoją stolicą. Jego panowanie było okresem sprawiedliwości i zjednoczenia narodu izraelskiego.
Rodzina
Dawid miał wiele żon, w tym Mikal, Abigail, Achinoam, Maaka, Chaggitę, Abitalę, Egla oraz Batszebę. Miał liczne dzieci, wśród których byli m.in. Salomon, Absalom oraz Amnon.
Działalność polityczna i religijna
Dawid dążył do zjednoczenia Izraela i powiększenia jego terytoriów. Ujarzmił Filistynów oraz sąsiednie ludy. Zbudował także Arkę Przymierza w Jerozolimie, planując wzniesienie świątyni.
Życie osobiste i kontrowersje
Dawid uwiódł Batszebę, żonę Uriasza, co doprowadziło do jego śmierci. Po tym wydarzeniu, Dawid ukorzył się przed Bogiem, co uwiecznił prorok Natan. Jest również autorem licznych psalmów.
Dziedzictwo i symbolika
Dawid stanowi symbol tożsamości narodowej Żydów. Jego postać jest przedstawiana w sztuce, a także w literaturze i filmie, przyciągając uwagę artystów na przestrzeni wieków.
Rzeźby i Literatura
- Rzeźby: Donatello, Michał Anioł, Bernini
- Książki: „Bóg Wie” Joseph Heller, „David. Biography of a King” Juan Bosch
Filmy
- „Dawid i Betszeba” (1951)
- „Król Dawid” (1987)
Wnioski
Dawid jest postacią o wielkim znaczeniu w tradycji biblijnej, symbolizującą zarówno ludzkie słabości, jak i możliwości zbawienia. Jego historia pozostaje inspiracją dla wielu pokoleń.
„`