Dawid Abrahamowicz
Dawid Abrahamowicz (ur. 30 czerwca 1839 w Targowicy Polnej, zm. 24 grudnia 1926 we Lwowie) był polskim konserwatywnym politykiem i działaczem społecznym, związanym z ugrupowaniem podolaków. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, był Ormianinem.
Życiorys
Abrahamowicz urodził się w rodzinie polskich Ormian, jako syn Tomasza i Kajetany z Antoniewiczów. Ukończył gimnazjum w Stanisławowie, a następnie studiował w Francji i Niemczech. Po odziedziczeniu majątków, w 1863 roku osiedlił się w Siemianówce.
W 1869 roku ożenił się z Antoniną z Suchodolskich, z którą nie miał dzieci. Był członkiem Rady Powiatu w Horodence i Lwowie oraz pełnił szereg ważnych funkcji, w tym:
- Poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego (1863–1918)
- Poseł do parlamentu austriackiego (1875–1918)
- Minister do spraw Galicji (1907–1909)
- Poseł na Sejm Ustawodawczy (1919–1922)
Abrahamowicz był również wiceprezesem, a potem prezesem Wydziału Powiatowego we Lwowie oraz kuratorem szkoły rolniczej w Dublanach. Był fundatorem Bursy Abrahamowiczów we Lwowie, zakładu dla niezamożnej młodzieży.
Odznaczenia
Abrahamowicz został odznaczony austriacką wielką wstęgą Orderu Korony Żelaznej oraz komandorią Orderu Leopolda.
Ciekawostki
Charakteryzowany jako osoba o nietypowej fizyczności, był określany mianem hermafrodyty. Jego osoba wzbudzała zainteresowanie i kontrowersje wśród współczesnych.
Pochówek
Dawid Abrahamowicz został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Bibliografia
- „Kto był kim w Drugiej Rzeczypospolitej” pod red. Jacka M. Majchrowskiego, Warszawa 1994