Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Danio pręgowany

Danio pręgowany

Danio pręgowany (Danio rerio) to popularna słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych, często hodowana w akwariach. W jej obrębie znajduje się również Danio frankei, który został włączony do D. rerio na podstawie badań filogenetycznych z 1993 roku.

Reklama

Występowanie

Ryba ta występuje naturalnie w Indiach, Pakistanie i Nepalu.

Opis

Danio pręgowany ma smukłą sylwetkę i pięć niebieskich pasków wzdłuż grzbietu. Osiąga długość do 5 cm. W akwariach można spotkać różne odmiany, w tym weloniaste z długimi płetwami oraz odmiany o odmiennych kolorach, takie jak różowa.

Reklama
  • Dymorfizm płciowy: Samce są smuklejsze i mają dłuższe płetwy, a pola między pręgami są złote. Samice mają zaokrąglone brzuszki i srebrne pola.

Badania

Danio pręgowany jest modelowym organizmem w badaniach nad rozwojem kręgowców ze względu na szybki cykl życiowy. Osiąga dojrzałość płciową w ciągu trzech miesięcy, a wczesne etapy rozwoju są przejrzyste, co umożliwia obserwację narządów wewnętrznych. Badania nad tym gatunkiem prowadzi m.in. Christiane Nüsslein-Volhard, laureatka Nagrody Nobla, która opisała ponad 1200 mutacji.

Danio był jednym z pierwszych kręgowców z sekwencjonowanym genomem, co przyczyniło się do odkrycia m.in. roli genu SLC24A5 w kolorze skóry człowieka. Inżynieria genetyczna umożliwiła również stworzenie GloFish, ryby fluorescencyjnej.

Hodowla

Danio pręgowany to ryba stadna, zaleca się trzymanie większej liczby osobników razem. Preferuje dobrze napowietrzane akwaria z silnym ruchem wody. Optymalna temperatura wody wynosi 20–24 °C, a pH powinno wynosić około 7. Należy unikać trzymania ich z rybami o powolnym ruchu, takimi jak gurami czy skalary.

Rozmnażanie

Danio pręgowany jest rybą jajorodną. Tarło odbywa się wczesnym rankiem, najlepiej w grupach 3 samców na 1 samicę. Ikra opada na dno lub jest składana na liściach. Tarlaki zjadają ikrę i narybek, dlatego po tarle należy je odłowić. Optymalna temperatura podczas tarła to 25–26 °C.

Reklama
Reklama