Daniel Cohn-Bendit
Daniel Cohn-Bendit, urodzony 4 kwietnia 1945 roku w Montauban, to niemiecki polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego, reprezentujący zarówno Francję, jak i Niemcy.
Życiorys
Cohn-Bendit pochodzi z niemiecko-żydowskiej rodziny, która w 1933 roku uciekła przed nazizmem. Po przeprowadzce do Niemiec w 1958 roku, uczęszczał do Odenwaldschule. W wieku 18 lat uzyskał obywatelstwo niemieckie, rezygnując z francuskiego. Był jednym z liderów paryskich protestów w maju 1968 roku, współorganizując okupację uniwersytetu w Nanterre. Po deportacji do Niemiec osiedlił się we Frankfurcie, gdzie został redaktorem lewicowego czasopisma „Pflasterstrand”. Angażował się w działalność niemieckiej partii Zielonych oraz kierował miejskim Urzędem ds. Wielokulturowości we Frankfurcie.
Od 1994 roku był posłem do Parlamentu Europejskiego, reprezentując różne ugrupowania Zielonych. W trakcie swojej kadencji pełnił funkcję współprzewodniczącego Grupy Zielonych i był członkiem Komisji Gospodarczej oraz Komisji Spraw Konstytucyjnych. Cohn-Bendit opowiadał się za federalizmem w Unii Europejskiej.
Poglądy
Poglądy Cohn-Bendita są zróżnicowane. W 1956 roku protestował przeciwko komunistycznym gazetom po stłumieniu węgierskiego powstania. Krytykował zarówno radziecki totalitaryzm, jak i interwencje NATO, wspierając m.in. działania na Bałkanach. Postulował również zamknięcie elektrowni atomowych we Francji i rozwój energii odnawialnych.
Kontrowersje
W 2001 roku Cohn-Bendit został oskarżony o pedofilię przez dziennikarkę Bettinę Röhl, w związku z jego kontrowersyjnymi wypowiedziami z lat 80. W 2001 roku przyznał, że jego wcześniejsze uwagi byłyby dziś nieakceptowalne.
Publikacje
Daniel Cohn-Bendit jest autorem książek, w tym:
- Maj ’68. Rewolta, red. Cohn-Bendit i Rüdiger Dammann, Warszawa 2008.
- Co robić? Mały traktat o wyobraźni politycznej na użytek Europejczyków, Warszawa 2010.
Podsumowanie
Daniel Cohn-Bendit to wpływowy polityk europejski, znany z licznych kontrowersji oraz szerokiego zaangażowania w ruchy ekologiczne i społeczne. Jego życie i działalność odzwierciedlają zmieniające się podejście do polityki oraz wyzwań społecznych w Europie.