„`html
Daleszyce
Daleszyce to miasto w południowej Polsce, w województwie świętokrzyskim, będące siedzibą gminy wiejsko-miejskiej. Miasto jest częścią aglomeracji kieleckiej. Na początku 2018 roku Daleszyce liczyły 2 914 mieszkańców.
Położenie
Powierzchnia Daleszyc wynosi 15,50 km². Miejscowość przez wiele lat (1975-1998) należała do województwa kieleckiego. Przez miasto przebiega niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa, a do Kielc można dojechać miejskimi autobusami linii 11.
Historia
Daleszyce od początku swojego istnienia należały do biskupów krakowskich. W 1220 roku bp Iwon Odrowąż nakazał budowę kościoła pw. św. Michała, który był przebudowywany w późniejszych latach. Daleszyce otrzymały prawa miejskie w 1569 roku, jednak w 1869 roku zostały one odebrane za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.
W czasie II wojny światowej Daleszyce były miejscem akcji partyzanckich. 3 sierpnia 1944 roku oddział Armii Krajowej „Barabasza” stoczył walkę z niemiecką jednostką, co doprowadziło do uwolnienia zakładników. W odwecie Niemcy zamordowali wiele osób, a wieś została zniszczona.
Obecny kształt zabudowy Daleszyc pochodzi z czasów po II wojnie światowej, a w 1972 roku założono w miejscowości klub sportowy Spartakus.
Demografia
Na koniec 2010 roku Daleszyce miały 2 953 mieszkańców. Wśród zabytków znajdują się:
- Kościół pw. św. Michała Archanioła z XIII i XVII wieku
- Cmentarz parafialny z kaplicą
- Kapliczka pw. św. Jana Nepomucena z połowy XIX wieku
- Drewniane domy przy ul. Głowackiego z XIX i XX wieku
Wspólnoty wyznaniowe
- Kościół rzymskokatolicki: parafia św. Michała Archanioła
- Świadkowie Jehowy: zbór Daleszyce (Sala Królestwa ul. Zagórze 12a)
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.daleszyce.pl.
„`