„`html
Czyżowice
Czyżowice to wieś w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, należąca do gminy Prudnik. Znajduje się na Górnym Śląsku, w rejonie Wysoczyzny Bialskiej, z wysokością terenu wynoszącą od 250 do 295 m n.p.m. Wieś ma powierzchnię 405,74 ha, a przez jej teren przepływa rzeka Biała. W 2011 roku zamieszkiwało ją 283 mieszkańców.
Środowisko naturalne
Klimat w Czyżowicach jest umiarkowany ciepły, z roczną średnią temperaturą +7,9 °C oraz opadami sięgającymi 626 mm rocznie.
Nazwa
Nazwa miejscowości przeszła wiele zmian. W średniowieczu występowała jako „Chisoviz”, a później jako „Zeiselwitz”. Po II wojnie światowej wieś otrzymała nazwę „Czyżowice”, co jest związane z jej historycznym położeniem i założycielem.
Historia
Czyżowice są uznawane za jedną z najstarszych wsi w gminie Prudnik, z pierwszymi wzmiankami sięgającymi 1233 roku. W przeszłości wieś była częścią lenna zamku w Białej. Po II wojnie światowej Czyżowice przeszły zmiany administracyjne, należąc do województwa śląskiego i opolskiego.
Mieszkańcy
Współczesna ludność Czyżowic to głównie napływowi mieszkańcy, którzy przybyli z Kresów Wschodnich po 1945 roku.
Transport
Wieś posiada połączenia autobusowe z Białą, Korfantowem, Prudnikiem i Rzymkowicami. Obsługiwane są przez lokalne PKS-y.
Oświata i kultura
W Czyżowicach funkcjonuje Publiczne Przedszkole oraz Wiejski Dom Kultury. Miejscowość jest również wspomniana w literaturze, w tym w książce Andrzeja Sapkowskiego „Lux perpetua”.
Religia i turystyka
Wieś posiada katolicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz liczne kapliczki. Działa tutaj Oddział PTTK, a mieszkańcy mogą zdobywać turystyczne odznaki.
Bezpieczeństwo
Czyżowice są pod opieką Ochotniczej Straży Pożarnej oraz lokalnej policji. Obszar wsi jest objęty specjalnymi kompetencjami Straży Granicznej.
Pomniki i obiekty upamiętniające
- Głaz 775-lecia Czyżowic
- Kaplica z 1846 roku
- Zespół folwarczny z XIX wieku
„`