Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Czwarta zasada termodynamiki

Chcę dodać własny artykuł

Czwarta zasada termodynamiki

Czwarta zasada termodynamiki odnosi się do relacji wzajemności Onsagera, które opisują symetrię pomiędzy uogólnionymi siłami termodynamicznymi a wywołanymi przez nie przepływami. Zostały one sformułowane w 1931 roku przez Larsa Onsagera, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1968 roku za swoje osiągnięcia.

Relacje Onsagera

Relacje te dotyczą procesów nieodwracalnych w termodynamice, takich jak:

  • przekazywanie ciepła (przewodzenie),
  • przekazywanie materii (dyfuzja),
  • przekazywanie pędu (siła tarcia),
  • przepływ prądu.

Zasada Onsagera stwierdza, że macierz współczynników fenomenologicznych jest symetryczna, a współczynniki kinetyczne procesów w bliskiej równowadze termodynamicznej spełniają określoną zależność. Współczynnik kinetyczny L_{ik} łączy strumień wielkości i z siłą termodynamiczną k.

Rozszerzenia zasady

Zasada Onsagera obowiązuje w większości zjawisk dotyczących sił i przepływów w stanach bliskich równowagi termodynamicznej. Jej rozszerzenie, podane przez Casimira, dotyczy zjawisk zależnych od parametrów typu alfa (parzysta funkcja prędkości) oraz beta (nieparzysta funkcja prędkości). Zasada wzajemności Onsagera-Casimira odnosi się do układów, w których występują oba te zjawiska.

Minimum produkcji entropii

Inny aspekt czwartej zasady termodynamiki, sformułowany przez Ilya Prigogine’a, dotyczy zasady minimum produkcji entropii. Głosi ona, że:

Układy w okolicach stanu równowagi przechodzą przez stany nierównowagowe, w których produkcja entropii jest najmniejsza.