Człopa – Grodzisko Wczesnośredniowieczne
Człopa to wczesnośredniowieczne grodzisko zlokalizowane w miejscowości Człopa, u ujścia rzeki Cieszynka do jeziora Kamień. Grodzisko ma kształt stożkowy i jest otoczone wałem o wysokości 6 m oraz obwodzie około 400 m. Jego średnica wynosi około 100 m. W północno-zachodniej części znajdują się pozostałości fosy.
Jedynymi przeprowadzonymi pracami archeologicznymi były badania w 1926 roku, prowadzone przez niemieckich archeologów. Odkryli oni dwie warstwy kulturowe oraz artefakty z późnej epoki żelaza, w tym przedmioty żelazne, takie jak igła, sierp i część klingi noża. Badania wskazują, że grodzisko było zasiedlone już w X wieku.
Historia Właścicieli i Zamek
W XIII wieku tereny wokół grodziska znajdowały się w posiadaniu rodu Nałęczów-Czarnkowskich, którzy otrzymali je od Przemysła II w 1280 roku. W XIV wieku zbudowano tu murowany zamek, który najpierw należał do rodu von Wedlów, a następnie dzięki interwencji króla Kazimierza Wielkiego w 1368 roku wrócił w ręce Czarnkowskich. W 1406 roku zamek został przejęty przez Krzyżaków i zniszczony. Obecnie położenie zamku jest identyfikowane z grodziskiem, choć brak jest jednoznacznych dowodów potwierdzających tę tezę.
Ochrona i Status
Obiekt ten jest obecnie (stan na 2009 rok) prawnie chroniony.
Bibliografia
- S. Łozowski, Człopa, okruchy dziejów, okolice, legendy, Agencja Artystyczno-Reklamowa Linea, Piła 1998