„`html
Czerwonogród
Czerwonogród (dawniej Krystynopol) to miasto w Ukrainie, położone w obwodzie lwowskim, będące stolicą rejonu czerwonogrodzkiego. Znajduje się 9 km na południe od Sokala i 15 km na wschód od granicy z Polską, u ujścia Sołokii do Bugu. W granicach miasta znajduje się także dawna wieś Nowy Dwór, włączona do Czerwonogrodu w 1951 roku.
Nazwa
Miasto do 1951 roku nosiło nazwę Krystynopol, na cześć Krystyny z Lubomirskich Potockiej, żony założyciela miasta. Obecna nazwa Czerwonogród została nadana w czasach ZSRR w nawiązaniu do Grodów Czerwieńskich, mimo braku historycznych powiązań. Po uzyskaniu niepodległości Ukrainy pojawiły się postulaty przywrócenia dawnej nazwy. W marcu 2024 roku złożono wniosek o zmianę nazwy na Szeptyćkyj.
Historia
W 1692 roku Feliks Kazimierz Potocki założył miasteczko Krystynopol i uczynił je swoją rezydencją. Powstały wówczas drewniany kościół oraz klasztor. Jego syn, Józef Felicjan Potocki, zbudował murowany kościół, który po II wojnie światowej przeszedł w ręce prawosławnych. W XVIII wieku Franciszek Salezy Potocki zbudował nowy pałac oraz cerkiew św. Jura.
W 1781 roku Krystynopol przeszedł w ręce różnych właścicieli, w tym Adama Ponińskiego i rodzinę Wiśniewskich. Miasto zostało zniszczone podczas I wojny światowej, a po wojnie znalazło się w granicach II RP. W 1951 roku, na mocy umowy międzypaństwowej, miasto zostało przekazane ZSRR.
Dane demograficzne
- W 1990 roku liczba mieszkańców wynosiła 67 000.
- W 2001 roku miasto liczyło 70 300 mieszkańców, w tym 6,4% Rosjan i 0,15% Polaków.
- W 2013 roku populacja wynosiła 68 000.
Zabytki
- Pałac Potockich (XVIII w.) – obecnie oddział lwowskiego muzeum historii religii.
- Cerkiew i klasztor oo. bazylianów (XVIII w.) – cerkiew św. Jura.
- Cerkiew św. Włodzimierza (1703) – dawniej kościół bernardynów pw. Ducha Świętego.
Osobistości związane z Czerwonogrodem
- Franciszek Salezy Potocki – magnat, właściciel miasta.
- Janina Hurynowicz – neurofizjolog.
- Stanisław Malec – fizyk, nauczyciel.
- Andrij Parubij – polityk, komendant Euromajdanu.
„`