Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Czernice (powiat złotowski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Czernice – wieś w Polsce

Czernice to wieś krajeńska położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Zakrzewo. Przed 1998 rokiem miejscowość należała do województwa pilskiego.

Historia

Wieś Czernice, znana wcześniej jako Konigsdorf (Królewska Wieś), została założona w 1823 roku w układzie ulicówki. Obejmuje obszar 840,9 ha, z 46 większymi i 31 mniejszymi działkami. W wiosce funkcjonowali kowale, stolarz, młynarz oraz osoba udzielająca pierwszej pomocy. Każdy gospodarz miał działkę za domem oraz piec do pieczenia chleba. W Czernicach istniała sala wiejska, sklep oraz remiza Ochotniczej Straży Pożarnej.

W 1857 roku wzniesiono kościół ewangelicki w stylu neogotyckim, który w 1946 roku poświęcono jako kościół katolicki pod wezwaniem Św. Józefa. Po okresie zaniedbania, został odrestaurowany i oddany do użytku w 2007 roku.

W 1929 roku powstała polska szkoła mniejszościowa, która działała do wybuchu II wojny światowej. Edukacja trwała osiem lat, a w szkole uczyli się uczniowie w wieku od 6 do 14 lat. Nauczycielami byli Jan Bastian, Leon Kowalski i Jan Marszałkowski.

Cmentarz ewangelicki, założony w XIX wieku, funkcjonował do 1945 roku. Znajduje się 100 m od szosy i zajmuje 0,32 ha. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1878 roku.

Kultura

W Czernicach aktywnie działają różne organizacje, w tym:

  • zespół sportowy Iskra
  • stowarzyszenie Królewska Wieś
  • Koło Gospodyń Wiejskich
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

W 2013 roku wieś obchodziła 190-lecie istnienia, podczas którego wyróżniono zaangażowanych mieszkańców.

„`