Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Czermin (województwo świętokrzyskie)

Chcę dodać własny artykuł

Czermin – Informacje ogólne

Czermin to wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Dwikozy. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa tarnobrzeskiego.

Historia Czermina

Średniowiecze

W 1257 roku Bolesław Wstydliwy nadał Czermin prawo magdeburskie, co zwolniło mieszkańców z wielu obowiązków na rzecz księcia i władzy wojskowej. Przywilej ten został potwierdzony przez królów Zygmunta I i Stefana Batorego. W 1262 roku Bolesław Wstydliwy potwierdził darowiznę ziemską dla klasztoru franciszkanek w Zawichostie.

Wiek XIV

W 1351 roku kasztelan sandomierski wydzierżawił wieś Czermin klasztorowi św. Andrzeja w Krakowie. W 1382 roku wieś była już w dzierżawie u dziedzica Przezwód.

Wiek XV

W Czerminie w 1440 roku istniało 6 łanów kmiecych, które dostarczały różne daniny klasztorowi. Mieszkańcy zajmowali się rolnictwem i pracowali na polach klasztornych.

Wiek XVI

W 1508 roku wieś była dzierżawiona przez sołtysa Stanisława, a w 1578 roku w Czerminie mieszkały 4 łany i 4 osadników.

Wiek XVII

W 1615 roku Czermin był miejscem konfliktów między mieszkańcami a klasztorem. Wieś była zobowiązana do dostarczania ziarna do zamku sandomierskiego. W 1665 roku wieś dzierżawił Łukasz Czermiński.

Wiek XIX

Według danych z 1846 roku w Czerminie żyli półpołownicy, zagrodnicy oraz chałupnicy, którzy byli zobowiązani do pracy na rzecz dworu oraz dostarczania różnych danin. Po zniesieniu pańszczyzny w 1846 roku, dobra Czermin Panieński zostały rozparcelowane w wyniku reform. Mieszkańcy nadal płacili dziesięcinę do katedry w Sandomierzu.