Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Czarny PR

Czarny PR

Czarny PR, znany również jako czarny peer czy czarny pijar, to forma negatywnej kampanii, która stoi w sprzeczności z etycznymi zasadami public relations. Działania te koncentrują się na dezinformacji, wprowadzaniu w błąd i nieuczciwym przedstawianiu faktów, co niszczy wartości profesjonalnej komunikacji. Termin „czarny PR” funkcjonuje głównie w Polsce i odnosi się do planowych, nieetycznych działań mających na celu wprowadzenie w błąd opinii publicznej.

Metody czarnego PR

Jedną z nowoczesnych metod czarnego PR jest tworzenie fałszywych raportów i analiz, często w oparciu o organizacje, które wydają się niezależne. Tego typu dokumenty mają na celu podważenie wiarygodności przeciwnika.

Przykłady czarnego PR w Polsce

Wybory 2000

W kampanii prezydenckiej w 2000 roku przeciwko Aleksandrowi Kwaśniewskiemu wykorzystano tzw. „Incydent kaliski”. Nagranie z wydarzenia, które miało miejsce w 1997 roku, przedstawiające Kwaśniewskiego w zabawnej sytuacji, ujawniono dopiero po trzech latach, co wpłynęło na obniżenie jego notowań.

Wybory 2005

W kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2005 roku, działania Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej obejmowały plotki i fałszywe oskarżenia. Przykładem jest zarzut o rzekomej służbie dziadka Donalda Tuska w Wehrmachcie, co okazało się nadużyciem.

Gospodarka

  • W 1998 roku pojawiły się fałszywe informacje o zupkach producenta Amino, które miały zawierać salmonellę, co zmusiło firmę do wycofania produktu.
  • W 2003 roku w sporze o biopaliwa lobby naftowe stosowało nieprawdziwe ekspertyzy, które miały dowodzić szkodliwości biopaliw.
  • W 2011 roku w mediach pojawiały się niepotwierdzone informacje o zagrożeniach środowiskowych związanych z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce.

Uwagi

Czarny PR jest tematem kontrowersyjnym, a wielu specjalistów z branży PR krytykuje użycie tego terminu, podkreślając znaczenie etyki i profesjonalizmu w komunikacji.

Linki zewnętrzne

  • Krystian Dudek, Wojciech Krzysztof Szalkiewicz: [Między czarnym PR a bulterieryzmem](https://web.archive.org/web/20080225215846/http://www.info-pr.pl/html/modules.php?name=content&pa=showpage&pid=47)