„`html
Czarnów
Czarnów, znany w latach 1937–1945 jako Schernow, to wieś położona w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Górzyca. Usytuowana na skraju pradoliny Warty, znajduje się około 8 km na północny wschód od Górzycy, a 1 km na południe od drogi krajowej nr 22. W pobliżu znajduje się kolejowy przystanek osobowy „Czarnów” na nieczynnej linii kolejowej.
Historia
Wieś jest wzmiankowana po raz pierwszy w 1354 roku jako dobro rycerskie, a od 1401 roku była w posiadaniu biskupstwa lubuskiego. Na jej terenie znajdował się kościół, który zbudowano w średniowieczu. Przebudowany w XVI wieku, spłonął w 1824 roku, a odbudowano go w latach 1826-1827, zachowując dolną część wieży z XV wieku. W 1927 roku kościół otrzymał cebulasty hełm. W Czarnowie działała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Nowe Życie”.
Zabytki
W Czarnowie znajduje się kilka obiektów o znaczeniu historycznym:
- Kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki filialny pw. Matki Bożej Szkaplerznej, z XV wieku i XIX wieku.
- Fort Czarnów – wybudowany w latach 1887-1890, jest jednym z czterech fortów Twierdzy Kostrzyn, o powierzchni 10,34 ha. Pomimo planowanej roli obronnej, fort stracił swoje znaczenie przed zakończeniem budowy. Do I wojny światowej był oświetlany lampami naftowymi i komunikacja opierała się na gołębiach pocztowych.
Ludność
Po II wojnie światowej do Czarnowa przesiedlono wiele rodzin z Kresów Wschodnich, głównie z byłego województwa tarnopolskiego.
Sport
W miejscowości działa piłkarski Klub Sportowy „Walka” Czarnów, założony 2 sierpnia 2010 roku, który występuje w B-klasie.
„`