„`html
Czarnków
Czarnków, znany również jako Czarnków nad Notecią, to miasto w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim. Jest siedzibą powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz gminy wiejskiej Czarnków. Położone nad rzeką Noteć, w obrębie Puszczy Noteckiej, miasto charakteryzuje się krajobrazem morenowym. W 2022 roku liczba mieszkańców wynosiła 9 992.
Położenie i historia
Czarnków leży na granicy mezoregionów Pojezierza Chodzieskiego i Kotliny Gorzowskiej. W przeszłości był siedzibą władz gromady i administracyjnie należał do województwa pilskiego. W XIII wieku miasto stało się siedzibą kasztelanii, a w 1565 roku uzyskało prawo składu. Na przestrzeni wieków Czarnków przeszedł wiele zmian administracyjnych i własnościowych, w tym należał do rodu Czarnkowskich.
Warunki naturalne i klimat
Klimat Czarnkowa kształtuje się pod wpływem trzech regionów klimatycznych. Lato trwa około 100 dni, a zima 80 dni. Średnia roczna suma opadów wynosi 500–600 mm, a dominują wiatry zachodnie i południowo-zachodnie. Region charakteryzuje się wilgotnym klimatem, sprzyjającym rozwojowi roślinności.
Demografia
- W 2012 roku liczba bezrobotnych wynosiła 469 osób (wskaźnik 6,4%).
- Współczynnik feminizacji: 105 kobiet na 100 mężczyzn.
- Przyrost naturalny: 3,1 na 1000 mieszkańców.
Edukacja
W Czarnkowie znajdują się szkoły podstawowe oraz liceum ogólnokształcące, a także zespół szkół ponadgimnazjalnych i prywatny zespół szkół.
Kultura i rekreacja
Miejskie Centrum Kultury organizuje wydarzenia kulturalne, a w mieście działa Miejska Biblioteka Publiczna. Ważnym punktem jest Muzeum Ziemi Czarnkowskiej. Czarnków oferuje różnorodne obiekty sportowe, w tym basen odkryty, boiska i tor saneczkowy. Drużyna piłkarska MKS Noteć Czarnków oraz sekcja siatkarska Noteci Czarnków również przyczyniają się do aktywności sportowej w regionie.
Administracja
Czarnków ma status gminy miejskiej. Burmistrz oraz rada miasta sprawują władzę lokalną. Miasto jest siedzibą starostwa czarnkowsko-trzcianeckiego oraz urzędów skarbowego i ZUS.
Religia
W Czarnkowie znajdują się dwie parafie rzymskokatolickie oraz Kościół Ewangelicko-Metodystyczny. Działa także zbór Świadków Jehowy.
Współpraca międzynarodowa
- Coevorden, Holandia – od 1991
- Gadebusch, Niemcy – od 2008
„`