Czarna Wisełka
Czarna Wisełka to potok źródłowy rzeki Wisły, znajdujący się w Beskidzie Śląskim. Ma długość około 9 km, a jego źródła usytuowane są na południowo-zachodnich stokach masywu Baraniej Góry, na wysokości około 1150 m n.p.m.
Źródła i bieg potoku
Źródła Czarnej Wisełki mają postać wykapów, czyli niewielkich cieków wodnych o przepływie poniżej 1 l/s, które wypływają z młak i kałuż na podmokłych zboczach. Potok w swoim górnym biegu płynie w kierunku południowo-zachodnim, a następnie skręca ku zachodowi. W tym miejscu przyjmuje dwa większe dopływy:
- Potok Wolny (około 735 m n.p.m.)
- Potok Koźli Wierch (około 685 m n.p.m.)
Następnie Czarna Wisełka kieruje się ku północnemu zachodowi i wpada do Jeziora Czerniańskiego na wysokości 547 m n.p.m., gdzie łączy się z Białą Wisełką. Potok wypływający z Jeziora Czerniańskiego nosi nazwę Wisełki, a po przyjęciu wód Malinki przyjmuje nazwę Wisły.
Ochrona i turystyka
Cały tok Czarnej Wisełki znajduje się w rezerwacie przyrody „Wisła”, który chroni głównie pstrąga potokowego. Wzdłuż potoku przebiega asfaltowa droga, na której poprowadzono czarny szlak turystyczny oraz ścieżkę dydaktyczną. Z doliny odchodzi kilka szlaków turystycznych, w tym:
- Do Schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą – 30 min (powrót 20 min)
- Na przełęcz Kubalonka – 2:05 h (powrót 1:15 h)
- Do Koniakowa-Pietraszyny przez Gańczorkę – 2:15 h (powrót 1 h)
- Do Kamesznicy – 1:35 h (powrót 1:55 h)
- Do Mlaskawki – 1 h (powrót 1:25 h)
Czarna Wisełka jest ważnym elementem krajobrazu Beskidu Śląskiego oraz cennym miejscem dla turystów i miłośników przyrody.