Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Cytron

Cytron (Cedrat) – Citrus medica

Cytron, znany również jako cedrat (Citrus medica L.), to wieloletni gatunek roślin z rodziny rutowatych (Rutaceae). Pochodzi prawdopodobnie z podnóża Himalajów, obejmujących północno-wschodnie Indie i północną Mjanmę. Już w starożytności rozprzestrzenił się do Chin oraz Europy, gdzie dotarł około 300 r. p.n.e. Jest jednym z trzech głównych gatunków, z których pochodzą większość współczesnych cytrusów.

Opis

Cytron charakteryzuje się grubymi, krótkimi kolcami na pędach oraz dużymi, lancetowato-jajowatymi liśćmi, które mają drobno piłkowane lub karbowane brzegi. Owoc składa się głównie z grubej skórki oraz białego mezokarpu, który stanowi do 70% jego masy.

Uprawa

Uprawa cedratu rozpoczęła się niezależnie w Chinach i Indiach. Pierwsze udokumentowane informacje o uprawie pochodzą z Persji z roku 330 p.n.e., gdzie gaje cedratowe były już powszechne. W Europie cytron zaczął być uprawiany od I wieku n.e., kiedy to został sprowadzony przez Pliniusza Starszego. Dziś cytron uprawia się w krajach o klimacie śródziemnomorskim, w Kalifornii, na Florydzie oraz w Karaibach.

Znaczenie kulturowe

W kulturze hinduistycznej cytron symbolizuje niezliczone atomy, z których powstał wszechświat. Jego owoce często są przechowywane w specjalnych, często srebrnych puszkach.

Podsumowanie

  • Rodzina: Rutowate (Rutaceae)
  • Pochodzenie: Północno-wschodnie Indie, północna Mjanma
  • Uprawa: Krajach o klimacie śródziemnomorskim, Kalifornia, Floryda, Karaiby
  • Symbolika: Niezliczone atomy wszechświata w hinduizmie