Święty Cyryl i Metody
Święty Cyryl (Konstantyn) i Święty Metody (Michał) to bizantyjscy misjonarze, którzy w IX wieku prowadzili misje chrystianizacyjne wśród Słowian. Są uznawani za twórców rytu słowiańskiego oraz patronów Europy.
Życie i działalność
Bracia pochodzili z chrześcijańskiej rodziny w Tesalonice. Konstantyn był najmłodszy z siedmiorga dzieci, a Michał pełnił funkcję wysokiego urzędnika, zanim został mnichem.
W 862 roku, na prośbę władcy Moraw Rościsława, bracia wyruszyli na misję chrystianizacyjną. Konstantyn uprościł alfabet, tworząc głagolicę, oraz rozpoczął tłumaczenie Pisma Świętego na język staro-cerkiewno-słowiański. Po napotkaniu oporu ze strony kleru frankońskiego, bracia udali się do Rzymu, gdzie uzyskali poparcie papieża Hadriana II. Cyryl zmarł w Rzymie w 869 roku. Metody kontynuował misję jako arcybiskup Moraw, jednak również spotkał się z oporem ze strony hierarchii kościelnej. Zmarł w 885 roku.
Kult i dni obchodów
W 1969 roku UNESCO obchodziło 1100. rocznicę śmierci Cyryla. Papież Jan Paweł II w 1980 roku ogłosił Cyryla i Metodego współpatronami Europy.
Dni ich liturgicznych obchodów to:
- 14 lutego w Kościele katolickim
- 5 lipca w Czechach i na Słowacji
- 14/27 lutego oraz 11/24 maja w cerkwi prawosławnej dla Cyryla
- 6/19 kwietnia oraz 11/24 maja w cerkwi prawosławnej dla Metodego
Znaczenie ich działalności
Działalność Cyryla i Metodego była kluczowa dla rozwoju piśmiennictwa wśród Słowian. Ich misja stanowiła wzór otwartej i uniwersalnej działalności misyjnej, niezależnej od etnicznych i narodowych uprzedzeń.
Przekłady Żywotów Cyryla i Metodego
Przekłady ich żywotów w języku polskim są szeroko dostępne, m.in.:
- Żywot św. Konstantyna – Cyryla, Tadeusz Lehr-Spławiński
- Żywot św. Metodego, Tadeusz Lehr-Spławiński
- Żywoty Konstantyna i Metodego, Tadeusz Lehr-Spławiński
Dzięki ich pracy, kultura Słowian zyskała nowe możliwości rozwoju duchowego i literackiego.