Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Crossing-over

Crossing-over

Crossing-over to proces wymiany odcinków chromatyd pomiędzy chromosomami homologicznymi, zachodzący podczas mejozy. Odkryty przez Thomasa Morgana, ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia zmienności genetycznej.

Reklama

Przebieg procesu

Crossing-over występuje w profazie I mejozy, w fazie pachytenu. Polega na tworzeniu połączeń między chromatydami, zwanych chiazmami, oraz na ich rozrywaniu, co skutkuje wymianą odcinków chromatyd. Efektem tego procesu jest rozszczepienie genów sprzężonych i powstanie nowych sprzężeń.

Częstość crossing-over zależy od odległości pomiędzy genami w chromosomie: im są one bliżej, tym mniejsze prawdopodobieństwo ich separacji. Dodatkowo, wystąpienie crossing-over w jednym miejscu chromosomu ogranicza możliwość tego zjawiska w pobliżu, co określa się jako interferencję.

Reklama

W procesie tym następuje rekombinacja homologiczna. Chromosomy homologiczne ustawiają się równolegle, a następnie dochodzi do przecięcia nici DNA w kilku miejscach. Fragmenty homologiczne łączą się krzyżowo, a dzięki rotacji nici tworzą się nowe połączenia.

Na koniec crossing-over zachodzi synteza P-DNA, który stanowi 0,1% jądrowego DNA i pełni funkcję reperacyjną.

Znaczenie

Crossing-over odgrywa znaczącą rolę w różnorodności genetycznej, prowadząc do powstania komórek potomnych o genotypie różnym od genotypu rodzicielskiego.

Reklama
Reklama