CP850 – Opis i zastosowanie
CP850 (Code Page 850) to 8-bitowe kodowanie znaków, które było używane w systemach operacyjnych MS-DOS, PC-DOS, DR-DOS oraz FreeDOS. Zostało zaprojektowane, aby obsługiwać znaki języków krajów Europy Zachodniej korzystających z alfabetu łacińskiego. Kodowanie to powstało na bazie CP437, wprowadzając zmiany w zakresie liter greckich i niektórych symboli, zastępując je literami z diakrytykami.
W miarę rozwoju systemów operacyjnych Windows, znaczenie CP850 zaczęło maleć, jednak wciąż jest wykorzystywane w aplikacjach działających w DOSie oraz w programach bez interfejsu graficznego, takich jak oprogramowanie księgowe.
Historia
CP850 zostało wprowadzone po raz pierwszy w MS-DOS 2.1, wydanym w październiku 1983 roku. W wyniku wprowadzenia euro, IBM zmodyfikowało tę stronę kodową, dodając znak € na pozycji 0xD5, co doprowadziło do powstania nowej strony kodowej – CP858.
Zestaw znaków
CP850 obsługuje litery diakrytyczne w wielu językach, w tym:
- afrikaans
- baskijski
- czamorro
- duński
- hiszpański
- niemiecki
- portugalski
- szwedzki
- włoski
W zakresie języka angielskiego, CP850 jest równoważne z CP437.
Braki znaków
CP850 ma kilka ograniczeń, w tym brak typograficznych cudzysłowów oraz znaku ʼn (0x0149 LATIN SMALL LETTER N PRECEDED BY APOSTROPHE), który jest używany w afrikaans. W języku francuskim istnieje zwyczaj pomijania diakrytyków w wielkich literach, co wpływa na użycie CP850 w tym kontekście. Alternatywnie, do obsługi pełnych diakrytyków w języku francuskim stworzono kodowanie CP863.
Mapowanie na Unicode
CP850 zawiera kody Unicode dla znaków z górnego zakresu, z dolnym zakresem (0x00-0x7F) identycznym z ASCII. Tabela kodów jest dostępna w dokumentacji Unicode.
Bibliografia
- Tablica kodowania CP850 – Konsorcjum Unicode
- Baza danych liter – języki, zestawy znaków, nazwy itp.
Kategoria: Strony kodowe DOS