Collegium Marianum – obecnie Liceum Katolickie im. Jana Pawła II
Historia
Collegium Marianum zostało założone w 1836 roku jako szkoła katedralna w Pelplinie, mająca na celu kształcenie ministrantów i śpiewaków. Otwarcie szkoły miało miejsce 6 kwietnia 1836 roku w budynku dawnej karczmy klasztornej. W 1864 roku przekształcono ją w progimnazjum, a od tego momentu funkcjonowała jako Collegium Marianum. W szkole panowała polska atmosfera, co przyciągało uczniów z Kociewia, Chełmna, Kaszub, Borów Tucholskich oraz Gdańska.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Collegium Marianum uzyskało status państwowej szkoły średniej. W 1927 roku przekształciło się w pełne gimnazjum, a pierwsza matura odbyła się w 1929 roku. W 1934 roku powstała nowoczesna sala gimnastyczna, jednak w 1939 roku szkoła została zamknięta przez okupanta, a większość nauczycieli zginęła w czasie II wojny światowej.
Po wojnie, 1 lutego 1946 roku, szkoła została reaktywowana jako „Prywatne Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne Stolicy Biskupiej w Pelplinie”. W 1951 roku szkoła została upaństwowiona, a w historycznym gmachu zlokalizowano niższe seminarium duchowne. W 1961 roku seminarium to zostało zamknięte, a budynek przeznaczono na zakład dla dzieci upośledzonych umysłowo.
W 1988 roku, po wielu staraniach, przywrócono tytuł własności diecezji chełmińskiej. W 1993 roku budynek został zwrócony diecezji, a w 1997 roku rozpoczęto jego odbudowę. 2 września 2000 roku nastąpiło otwarcie reaktywowanego Collegium Marianum, które w 2006 roku otrzymało imię Jana Pawła II.
Od 2008 roku dyrektorem szkoły jest ks. Andrzej Szopiński, a jego następcy to ks. Arkadiusz Ćwikliński i ks. dr Wiesław Szuca.
Znani absolwenci
- ks. Edward Blericq – wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej
- Jan Brejski – dziennikarz, poseł na Sejm Ustawodawczy
- bp. Bernard Dembek – biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej
- prof. dr hab. Franciszek Grucza – germanista, członek Polskiej Akademii Nauk
- Ludwik Rydygier – pionier chirurgii, pierwszy na świecie, który dokonał resekcji żołądka
Linki zewnętrzne
Kategoria: Zabytki nieruchome w Pelplinie
Kategoria: Oświata w województwie pomorskim