Cmentarz katolicki przy ul. Francuskiej w Katowicach
Cmentarz katolicki w Katowicach, założony w 1870 roku, jest jedną z najstarszych nekropolii w mieście. Powstał w związku z budową kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i graniczy z cmentarzem ewangelickim przy tej samej ulicy.
Historia
Cmentarz został założony obok pierwszego cmentarza ewangelickiego, który powstał w 1856 roku. Na jego terenie wzniesiono neogotycki budynek kostnicy oraz mieszkanie dla grabarza. W 1924 roku zbudowano Kaplicę św. Józefa, której fundatorem był ks. kanonik Józef Cieśla, a jego grób znajduje się w przyziemiu kaplicy.
W okresie międzywojennym cmentarz zyskał status najbardziej reprezentacyjnej nekropolii w Katowicach. W 1936 roku za pochówek wokół kaplicy pobierano opłatę w wysokości 1000 zł.
Pochowani
Na cmentarzu spoczywają znane postacie, w tym:
- Spirydion Albański – piłkarz, olimpijczyk
- Michał Banasik – kompozytor, pianista
- Jan Baranowicz – poeta
- Aleksander Baumgardten – poeta
- Adam Didur – założyciel Opery Śląskiej
- Józef Gawor – ksiądz, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”
- Wojciech Korfanty – przywódca niepodległościowy Górnego Śląska
- Jerzy Ziętek – generał, działacz państwowy
- Konstanty Wolny – pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego
Obok cmentarza katolickiego znajduje się cmentarz ewangelicki, który jest pozostałością po cmentarzu przy ul. ks. Konstantego Damrota, częściowo zlikwidowanym po 1945 roku. Oba cmentarze zostały wpisane do rejestru zabytków.
Podsumowanie
Cmentarz katolicki przy ul. Francuskiej w Katowicach jest nie tylko miejscem spoczynku wielu zasłużonych osób, ale także ważnym punktem w historii miasta, będącym świadectwem jego kulturowego dziedzictwa.