Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ćintamani

Ćintamani

Ćintamani (sanskryt: चिन्तामणि, co oznacza „klejnot umysłu” lub „klejnot życzeń”) to według buddyjskich i hinduistycznych legend, magiczny klejnot, który spełnia każde życzenie.

Buddyzm

W buddyzmie, Ćintamani symbolizuje umysł i często przedstawiany jest w postaci liścia drzewa pipal, otoczonego płomieniami. Uważany za symbol cudownej mocy buddyzmu, klejnot ten, według tradycji, był związany z wielkim smokiem lub innymi mitologicznymi istotami, takimi jak ptak Garuda czy ryba makara. Król Aśoka miał otrzymać pięć takich klejnotów od króla Lank. Umieścił je w różnych miejscach świętych, takich jak stupy w Lumbini czy pod drzewem Bodhi.

Ćintamani jest istotnym symbolem w ikonografii buddyjskiej, zazwyczaj przedstawiany jest w dłoni bodhisattwy. W innych językach klejnot ten znany jest jako:

  • tybetański: ཡིད་བཞིན་ནོརྦུ (yid bzhin norbu)
  • chiński: 如意珠 (ruyizhu) lub 如意寶珠 (ruyibaozhu)
  • japoński: 如意宝珠 (nyoi-hōju)

Hinduizm

W hinduizmie Ćintamani pochodzi z Mlecznego Oceanu, gdzie został wydobyty podczas uzyskiwania amryty, zwanej amrytamanthana. Opisywany jest jako diament.

Bibliografia

  • Janusz Krzyżowski, „Legendy króla Asioki”, Warszawa, IPCC 2005.

Klejnocie Ćintamani przypisuje się znaczenie w kontekście buddyzmu oraz mitologii hinduskiej, gdzie symbolizuje spełnienie pragnień i duchowe oświecenie.