Cieśnina Drake’a
Cieśnina Drake’a to morska cieśnina znajdująca się między Ziemią Ognistą a zachodnią Antarktydą, łącząca Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Jej szerokość wynosi 1110 km, a głębokość przekracza 5000 m. Granicę północną cieśniny wyznacza Przylądek Horn, uznawany także za punkt oddzielający Pacyfik od Atlantyku.
Cieśnina została nazwana na cześć Francisa Drake’a, który w 1578 roku nieświadomie odkrył jej istnienie, opływając Amerykę Południową. Pierwszego udokumentowanego przepłynięcia dokonano w 1616 roku przez statek Eendracht pod dowództwem Willema Corneliszoona Schoutena.
Pogoda i klimat
Cieśnina charakteryzuje się silnymi wiatrami, które są wynikiem różnic temperatur pomiędzy Antarktydą a cieplejszymi powietrzem w średnich szerokościach geograficznych. Powoduje to powstawanie Antarktycznego Frontu Polarnego oraz silnych wiatrów wiejących z zachodu na wschód w okolicach równoleżnika 60°S. Dodatkowo, wiatry przyspieszają, gdy przepływają przez Andy oraz Półwysep Antarktyczny.
Latem (grudzień-luty) na zachód od Ameryki Południowej dominuje Wyż Południowego Oceanu Spokojnego, co przyczynia się do wzrostu prędkości wiatrów w Cieśninie Drake’a. Ciepłe powietrze z tropików styka się z zimnym powietrzem z Antarktydy, co prowadzi do powstawania frontu polarnego w regionie.
Pomiary meteorologiczne
W Cieśninie Drake’a brakuje wielu bezpośrednich pomiarów meteorologicznych. Obecnie dane są zbierane głównie na stacjach na północnym Półwyspie Antarktycznym oraz w południowym Chile. W samej cieśninie pomiary prowadzone są okresowo na chilijskich wyspach Diego Ramirez i w Caleta Condell, a także na argentyńskiej stacji meteorologicznej w Ushuaia.
W Cieśninie Drake’a około 70% wiatrów wieje z zachodu. Oscylacje antarktyczne oraz fazy oscylacji Maddena Juliana mogą mieć wpływ na warunki wiatrowe. Serwis Meteorologiczny Marynarki Wojennej Chile przetwarza dane meteorologiczne i wydaje ostrzeżenia pogodowe związane z tym obszarem.
Pomoce nawigacyjne
W Cieśninie Drake’a dostępne są pomoce nawigacyjne, które wspierają żeglugę w tym trudnym akwenie.
Przypisy
Informacje o Cieśninie Drake’a opierają się na zebranych danych meteorologicznych i oceanograficznych, a także na dokumentacji historycznej związanej z eksploracją regionu.