Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ciernie (Świebodzice)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Ciernie

Ciernie (niem. Zirlau) to dzielnica Świebodzic, która została włączona w granice miasta 1 stycznia 1973 roku. Wcześniej istniała jako wieś i była siedzibą władz gromady Ciernie w latach 1954–1968.

Nazwa

Nazwa miejscowości może wywodzić się od koloru czerni. Ciernie po raz pierwszy zostały wymienione jako osobna miejscowość w 1300 roku w średniowiecznym utworze „Żywot Świętej Jadwigi” pod nazwą Cyrna. W późniejszych latach miejscowość była znana również jako Zirlau oraz Czarna Świdnicka (nazwa przystanku kolejowego w latach 1945–1947). Oficjalną polską nazwę wieś otrzymała 12 listopada 1946 roku na mocy rozporządzenia o przywróceniu urzędowych nazw miejscowości.

Zabytki

W Cierniach znajdują się następujące zabytki:

  • Kościół pomocniczy pw. św. Franciszka z Asyżu – wzniesiony w I poł. XIII wieku, przebudowany na gotycki w XV wieku, z wyposażeniem z różnych epok, w tym freskiem z XV wieku przedstawiającym św. Krzysztofa.
  • Kamienne krzyże – monolitowe, w tym:
    • wolno stojący zlepieniec pobielony
    • złamany krzyż teutoński (krzyżacki)
    • wmurowany z żółtego piaskowca

Niektóre z tych krzyży są określane jako krzyże pokutne, jednak brak jest dowodów na to, że wszystkie stare kamienne krzyże mają takie pochodzenie.

Innym istotnym obiektem są ruiny pałacu Hochbergów.

Bibliografia

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, Masyw Ślęży, Równina Świdnicka, Kotlina Dzierżoniowska, pod red. M. Staffy, tom. 20, Wrocław 2005, s. 128–135.

„`