„`html
Cielcza
Cielcza (niem. Cilcz) to wieś sołecka w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, położona przy drodze krajowej nr 11, około 4 km od Jarocina. Miejscowość leży na wzniesieniu polodowcowym zwanym Pagórem Cielczy (117 m n.p.m.) w dolinie rzeczki Lubieszki. W Cielczy kultywowane są lokalne tradycje, takie jak sabat czarownic oraz kolorowy korowód przebierańców prowadzący niedźwiedzia w lany poniedziałek.
Historia
Nazwa miejscowości nie jest do końca wyjaśniona, jednak istnieje przekonanie, że pochodzi od figury pogańskiego bożka cielca. Cielcza była obiektem wielu zmian właścicieli, z pierwszymi wzmiankami sięgającymi 1257 roku, kiedy to wieś należała do rodu Zarembów. W kolejnych wiekach była w rękach różnych rodzin, w tym Opalińskich i Radolińskich. W 2018 roku część wsi została włączona do Jarocina.
Kościół w Cielczy
Kościół św. Małgorzaty w Cielczy ma historię sięgającą 1400 roku. W 1421 roku ufundowano altarię, a po 1618 roku stał się filią kościoła w Wilkowyi. Mieszkańcy uczęszczali tam do 1913 roku, kiedy to zbudowano nowy kościół, zaprojektowany przez architekta Stefana Cybichowskiego. Nowa świątynia została konsekrowana w 1913 roku, a Cielcza otrzymała status samodzielnej parafii. Cudowny obraz Matki Boskiej Cieleckiej pozostał z poprzedniego kościoła.
Plebania
Obok kościoła znajduje się plebania z 1933 roku, która obecnie mieści oddział Przedszkola „Tęcza”. Nowa plebania została oddana do użytku w 2012 roku.
Bibliografia
- Paweł Anders: Nieznana Wielkopolska, Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa 1992
Linki zewnętrzne
„`