„`html
Cichowo
Cichowo to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Krzywiń. Miejscowość ma bogatą historię, sięgającą co najmniej połowy XII wieku.
Historia
Wieś została po raz pierwszy wymieniona w dokumentach z 1181 roku jako „Cychouo”. W średniowieczu była częścią opola krzywińskiego i należała do lokalnej szlachty oraz opactwa benedyktyńskiego w Lubiniu. W 1530 roku Cichowo znajdowało się w powiecie kościańskim Korony Królestwa Polskiego.
W ciągu wieków wieś notowano w różnych dokumentach, które potwierdzały jej przynależność do klasztoru i odnotowywały mieszkańców, w tym kmieci. Na przestrzeni lat wieś była miejscem transakcji oraz podatków, a w 1580 roku znajdowała się w powiecie kościańskim w województwie poznańskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Po II rozbiorze Polski w 1793 roku Cichowo przeszło pod władanie Prus. W XIX wieku wieś była częścią większego majątku i w 1837 roku liczyła 136 mieszkańców.
Skansen i kolejka
W 1999 roku w Cichowie otwarto Skansen Filmowy Soplicowo, który powstał z elementów scenografii do ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Skansen organizuje coroczne wydarzenia kulturalne związane z polską twórczością filmową.
W latach 2007–2011 działała w Cichowie Lilipucia Kolejka Parkowa, która była pierwszą tego typu w Polsce. Kolejka miała długość 927 m i przewoziła sezonowo do 2,5 tysiąca osób rocznie. Po zakończeniu działalności infrastruktura została zdemontowana. Od 2012 roku kursuje nowa kolejka, zbudowana w skali 1:6, zlokalizowana w zabytkowym parku pałacowym, oferująca przejażdżki z prędkością 15 km/h.
Podsumowanie
Cichowo to wieś z bogatą historią, która przeszła wiele zmian administracyjnych i kulturowych przez wieki. Obecnie jest znana z atrakcji turystycznych, takich jak Skansen Filmowy oraz kolejka parkowa, przyciągająca zarówno mieszkańców, jak i turystów.
„`