Ciasto francuskie
Ciasto francuskie, znane we Francji jako pâte feuilletée, to rodzaj ciasta o warstwowej strukturze, uzyskiwane dzięki dużej zawartości tłuszczu oraz technice wałkowania i pieczenia w wysokiej temperaturze.
Przygotowanie
Proces tworzenia ciasta francuskiego polega na połączeniu dwóch rodzajów ciast:
- Ciasto podstawowe: mąka pszenna, jajka, sól, kwas organiczny (ocet lub kwasek cytrynowy).
- Ciasto maślane: masło z dodatkiem mąki.
Ciasto maślane umieszcza się na cieście podstawowym, składając je w formie koperty. Następnie rozwałkowuje się całość na grubość około 2 cm, składa na cztery warstwy i schładza. Wałkowanie i składanie należy powtarzać 4-6 razy, a ciasto piec w temperaturze około 200 °C.
Historia
Podobne ciasto znane było już w starożytnej Grecji i Rzymie, a w średniowieczu mogło być używane we Francji. Pierwszy dokładny przepis na pâte feuilletée pojawił się około 1650 roku. W Polsce ciasto francuskie jest znane od XVIII wieku, a jego popularność na Kaszubach łączy się z legendą o francuskich wizytach w Gdańsku w 1807 roku.
Potrawy z ciastem francuskim
Ciasto francuskie można wykorzystać do przygotowania różnorodnych potraw:
- Słodkie: grzebienie, koperty, rożki, croissanty.
- Wytrawne: diablotki, paszteciki (np. vol-au-vent).
- Inne wypieki: języki, krawaty, napoleonki, rurki z kremem, tartaletki i tarty.
W tradycji kaszubskiej ciasto francuskie jest używane jako dodatek do krelki, przygotowanej z solonych śledzi, suszonych grzybów, cebuli i ziemniaków, pieczone w temperaturze około 180 °C, serwowane z sosem czosnkowym i śmietaną.
Rekomendacje dietetyczne
Ciasto francuskie nie jest zalecane w diecie osób z problemami wątrobowymi oraz schorzeniami trzustki i dróg żółciowych.
Kategoria
Wypieki, Kuchnia francuska