Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Ciało uwielbione

Ciało uwielbione w katolickiej doktrynie

Ciało uwielbione odnosi się do stanu ciała po zmartwychwstaniu, zgodnie z wierzeniami katolickimi. W tej koncepcji człowiek jest postrzegany jako jedność ducha i materii, co oznacza, że zmartwychwstanie jest transformacją całego człowieka, adekwatną do nowej, transcendentnej rzeczywistości.

Reklama

W zmartwychwstaniu zachowana jest indywidualność jednostki, a ciało fizyczne ulega przemianie w ciało uwielbione. Paweł z Tarsu w swoich pismach (1Kor 15, 2Kor 5) wskazuje, że owo ciało nie jest jedynie wskrzeszonym ciałem fizycznym, lecz nowym bytem stworzonym do życia po paruzji.

Cechy ciała uwielbionego

Zgodnie z naukami Tomasza z Akwinu, ciało uwielbione będzie:

Reklama
  • materialne, ale bardziej uduchowione i subtelne, całkowicie podporządkowane duszy;
  • nieśmiertelne, wolne od cierpienia, chorób i starości;
  • piękne i jaśniejące;
  • zdolne do poruszania się z nieskończoną szybkością bez zmęczenia.

W doktrynie katolickiej Chrystus ukazywał się uczniom w ciele uwielbionym po swoim zmartwychwstaniu. Ponadto, Maryja, matka Jezusa, otrzymała ciało uwielbione za życia, co umożliwiło jej wstąpienie do nieba (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny).

Podsumowanie

Ciało uwielbione jest kluczowym elementem katolickiej nauki o zmartwychwstaniu, reprezentującym nową jakość istnienia i pełne zjednoczenie z duchem. W kontekście wiary katolickiej, zmartwychwstanie nie tylko potwierdza nieśmiertelność, ale także ukazuje piękno i doskonałość, które czekają na wiernych po życiu doczesnym.

Przypisy

Kategoria: Teologia chrześcijańska

Reklama
Reklama