„`html
Ciągowice
Ciągowice to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Łazy. W przeszłości, w latach 1975–1998, administracyjnie należała do województwa katowickiego. Wieś charakteryzuje się zwartą zabudową i jest położona w północnej części gminy, w pobliżu źródeł Czarnej Przemszy.
Nazwa
Nazwa miejscowości była dokumentowana w różnych formach, m.in. jako: Zancowicz (1326), Czangovicz (1346-58) oraz Ciągowice (1921). Nazwa ta ma pochodzenie patronimiczne od osobowej nazwy Ciąg.
Historia
Ciągowice oraz parafia św. Bartłomieja Apostoła po raz pierwszy wzmiankowane były w 1326 roku. Miejscowość była ośrodkiem hutniczym, a do końca XIV wieku podlegała ziemi krakowskiej. W 1789 roku wieś liczyła 50 zabudowań i 272 mieszkańców, w tym 20 Żydów. W latach międzywojennych prowadzono na jej terenie wydobycie węgla brunatnego, które zakończono po II wojnie światowej.
Obiekty historyczne i zabytkowe
Kościół pw. św. Bartłomieja
Obecny kościół, wzniesiony w 1875 roku, jest kamienny i jednonawowy, z trzema ołtarzami. Wnętrze zdobią m.in. obrazy ewangelistów oraz renesansowe rzeźby. Na plebanii znajduje się rękopis z 1779 roku, ozdobiony dekoracją roślinną.
Studnia z kapliczką
Na rynku w Ciągowicach znajduje się studnia z kapliczką z I połowy XIX wieku. Wewnątrz kapliczki znajduje się rzeźba św. Jana Nepomucena.
Dworek szlachecki
W zachodniej części wsi zachował się murowany dworek szlachecki oraz zabudowania dworskie i park.
OSP w Ciągowicach
Adres: ul. Sienkiewicza 4
„`