„`html
Chrustowo
Chrustowo to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Ujście. Znajduje się około 2 km od drogi krajowej nr 11, przy starym trakcie poznańskim.
Demografia
Według danych z 2011 roku, w Chrustowie mieszkało 260 osób.
Historia
Wieś ma średniowieczną metrykę, po raz pierwszy wzmiankowana w 1403 roku pod nazwą Chrostowo. W XV wieku była wsią królewską, leżącą w starostwie ujskim. W 1430 roku znajdowała się w powiecie poznańskim i należała do parafii Ujście.
W 1403 roku biskup poznański Wojciech przyznał kapitule katedralnej dochody z Chrustowa, a w 1406 roku zatwierdził to papież Grzegorz XII. W 1508 roku król Władysław Jagiełło zezwolił na wykup wsi przez kasztelana poznańskiego. W 1510 roku odnotowano 12 łanów w Chrustowie, z czego 7 było osiadłych.
W latach 1564–1565 mieszkało tu 6 zagrodników. W 1580 roku wieś była w posiadaniu wojewody poznańskiego Stanisława Górki. Po rozbiorach Polski Chrustowo znalazło się w zaborze pruskim. W okresie międzywojennym wieś miała karczmę, mleczarnię, cegielnię i browar.
Po II wojnie światowej wysiedlono Niemców, a osiedlono Polaków z innych regionów. W 1947 roku powstała Ochotnicza Straż Pożarna. W latach 1975–1998 wieś należała do województwa pilskiego.
Gospodarka i infrastruktura
Chrustowo charakteryzuje się dużą liczbą gospodarstw rolnych, zajmujących się uprawą aronii, hodowlą bydła i trzody chlewnej. Funkcjonuje tu Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Wieś jest oświetlona, ma dostęp do sieci wodociągowej oraz studni przedwojennych. Znajduje się tu także sklep spożywczo-przemysłowy oraz kuźnia.
Położenie
Odległość do drogi krajowej wynosi 2 km, a do Ujścia 4,5 km. Tradycyjny trakt do Ujścia ma 3 km, natomiast do Kaczor jest 10 km, a do Nietuszkowa 2,5 km.
Przypisy
Bibliografia
- „Miasto i gmina Ujście. Krótka historia…”. Piła 1997.
Linki zewnętrzne
„`