„`html
Chróstnik
Chróstnik (niem. Brauchitschdorf) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Lubin. Usytuowana jest przy drodze wojewódzkiej nr 333 oraz węźle Lubin Południe drogi ekspresowej S3. Miejscowość liczy 1012 mieszkańców, co czyni ją szóstą najludniejszą w gminie.
Podział administracyjny
W latach 1975–1998 Chróstnik należał administracyjnie do województwa legnickiego.
Zabytki
W Chróstniku znajdują się obiekty wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków:
- Kościół filialny pw. Matki Bożej Bolesnej (1715 r., XIX w.)
- Cmentarz przykościelny
- Zespół pałacowy (1723-1728, XIX w.)
- Pałac barokowy
- Park krajobrazowy
Instytucje edukacyjne
W 2008 roku utworzono Stowarzyszenie Edukacja Chróstnik. Do 2011 roku w miejscowości funkcjonował Zespół Szkół (szkoła zasadnicza, liceum ekonomiczne, technikum, szkoła policealna) oraz Oddział Przedszkolny Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej. Obecnie działa świetlica oraz filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.
Parafia Rzymskokatolicka
Parafia Matki Bożej Bolesnej została utworzona 20 grudnia 1981 roku. Wcześniej kościół był filialny parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie. Parafia należy do diecezji legnickiej.
Komunikacja
Chróstnik jest skomunikowany z Lubinem za pomocą linii nr 2, 5 i 105 komunikacji miejskiej. Miejscowość posiada również przystanek kolejowy obsługiwany przez Koleje Dolnośląskie.
Ludzie związani z Chróstnikiem
- Benjamin Schmolck (1672-1737) – teolog, poeta, twórca pieśni kościelnych.
- Harald Poelchau (1903-1972) – duszpasterz więzienny i działacz opozycji przeciwko nacjonalizmowi, spędził młodość w Chróstniku.
Turystyka
Szlaki turystyczne
- Szlak Polskiej Miedzi – 45 km, Złotoryja – Głogów
- Szlak Dookoła Lubina
Szlaki rowerowe
- Trasa dookoła Lubina – Obora – Gola
„`