Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Chromosfera

, gwiazdy typu G:
]]
[[Plik:Solar atmosphere atmosfera słońca pl.png|thumb|500px|right|Zależność temperatury od wysokości w atmosferze słonecznej.]]
we Francji 11 sierpnia 1999]]
Chromosfera (łac. chroma barwa + sfera) – warstwa atmosfery słonecznej, znajdująca się pomiędzy fotosferą, a warstwa przejściową. Chromosferę charakteryzuje powolny wzrost temperatury od 4400 K do 25 000 K ze wzrostem wysokości ponad powierzchnię Słońca od 500 km do około 2000 km. Dolna granica chromosfery wyznaczona jest przez minimum temperatury w atmosferze Słońca (4400 K), które znajduje się około 500 km powyżej powierzchni Słońca.

Reklama

Struktury w chromosferze

Struktury chromosferyczne charakteryzują się zróżnicowaną wielkością oraz czasem istnienia. Struktury chromosferyczne uszeregowane od największych do najmniejszych wielkością:
* Siatka chromosferyczna – wielkoskalowa struktura obserwowana w Hα i CaII, widoczna na zdjęciach jako pojaśnienia przyjmujące postać siatki z komórkami o rozmiarze około 30000 km (30 Mm) i oplatającej Słońce. Rozmiar, czas istnienia oraz ewolucja komórek siatki chromosferycznej jest związana z wielkoskalową konwekcją materii pod fotosferą (supergranulacją)
* bomby IRIS.

Obserwacje satelitarne

Obserwację chromosfery prowadzi się z wykorzystaniem satelitów (satelita/instrument):
* SOHO/EIT
* STEREO
* SDO/AIA
* IRIS

Reklama

Linie chromosferyczne

Do obserwacji struktur w chromosferze stosuje się linie widmowe Hα; MgII; CaII; O I (110 nm); He I( 50.4 nm))
Pomiar pola magnetycznego w chromosferze wykonuje się z użyciem metod polarymetrycznych linii: Hβ; Na D; He I (1083).
Istnienie chromosfer na innych gwiazdach stwierdzono pośrednio poprzez obserwacje emisji z obszaru jąder linii absorpcyjnych, zarówno w optycznym, jak i ultrafioletowym zakresie widma. Chromosfery mają gwiazdy o typach widmowych „późniejszych” niż F0. Rejestrowana jest również zmienność fotometryczna związana z powstawaniem pól pochodni i cykle gwiazdowe o okresach kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat.
Chromosfery mają także gwiazdy odewoluowane z konwektywnymi otoczkami, co wiadomo np. z badań nad asymetrią profili linii widmowych.

Linki zewnętrzne

Obserwacje satelitarne chromosfery z wykorzystaniem satelity SDO -[https://sdo.gsfc.nasa.gov/assets/img/latest/latest_4096_0304.jpg SDO/AIA 304]

Przypisy

Kategoria:Heliofizyka
Kategoria:Fizyka gwiazd

Reklama
Reklama