Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Christian Wirth

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Christian Wirth

Christian Wirth (24 listopada 1885 – 26 maja 1944) był niemieckim policjantem i nazistą, pełniącym funkcję SS-Sturmbannführera oraz inspektora „ośrodków eutanazji” w ramach akcji T4. Jako komendant obozu zagłady w Bełżcu oraz inspektor obozów akcji „Reinhardt” był jednym z głównych wykonawców Zagłady Żydów. Wirth, weteran I wojny światowej i zagorzały zwolennik narodowego socjalizmu, był znany z brutalności i bezwzględności.

Młodość i kariera

Wirth urodził się w Oberbalzheim w Górnej Szwabii. Po zakończeniu edukacji pracował jako czeladnik stolarski, a następnie służył w armii niemieckiej. Po demobilizacji wstąpił do policji, gdzie szybko awansował na różne stanowiska, w tym szefa Urzędu II Kripo w Stuttgarcie. W 1931 roku ponownie wstąpił do NSDAP, a w 1937 roku został tajnym informantem dla Służby Bezpieczeństwa SS.

II wojna światowa i akcja T4

W 1939 roku Wirth został przydzielony do akcji T4, programu eksterminacji osób chorych psychicznie. Jako dyrektor administracyjny nadzorował budowę komór gazowych i skutecznie zarządzał procesem eksterminacji. Jego metody i brutalność w Bełżcu przyczyniły się do opracowania procedur, które później zastosowano w innych obozach zagłady.

Oboz zagłady w Bełżcu

Jako komendant Bełżca, Wirth stworzył system eksterminacji, w którym ofiary były oszukiwane co do swojego losu. Wprowadził zasady dotyczące uśmiercania, które były później stosowane w innych obozach. Niemieccy esesmani nazywali go „Dzikim Christianem” z powodu jego skrajnej brutalności.

Inspektor obozów zagłady

W 1942 roku Wirth został inspektorem obozów akcji „Reinhardt”. Dokonał reorganizacji obozów, w tym Treblinki, i wprowadził szereg brutalnych praktyk. Jego metody wywoływały strach wśród podwładnych oraz więźniów.

Służba w Trieście i śmierć

W 1943 roku Wirth został przeniesiony do Trieścia, gdzie prowadził działania przeciwko Żydom i partyzantom. Zginął 26 maja 1944 roku w potyczce z jugosłowiańskimi partyzantami.

Odznaczenia

  • Krzyż Żelazny II klasy
  • Krzyż Żelazny I klasy
  • Krzyż Zasługi Wojennej z Mieczami
  • Order Zasługi Wojskowej (Wirtembergia)

„`