Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Chrcynno

Chcę dodać własny artykuł

Chrcynno – Wprowadzenie

Chrcynno, dawniej znane jako Chrzcinno, to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nasielsk, około 45 km na północ od Warszawy.

Historia administracyjna

W latach 1962–1973 Chrcynno było siedzibą władz gromady Chrcynno, wcześniej przynależało do gromady Krzyczki. W okresie 1975–1998 wieś należała do województwa ciechanowskiego.

Pałac w Chrcynnie

W Chrcynnie znajduje się odrestaurowany neogotycki pałac z 1845 roku, zaprojektowany przez Henryka Marconiego, który był rezydencją Jana Koźmińskiego. W 1846 roku pałac nabył Aleksander Kurtz, który po udziale w Powstaniu Styczniowym musiał emigrować, przekazując majątek żonie i synowi. Później pałac przeszedł w ręce rodziny Rościszewskich.

Podczas II wojny światowej pałac był wykorzystywany przez niemieckich żołnierzy jako biura, a po wojnie został zniszczony przez Armię Czerwoną, która wysadziła go w powietrze w grudniu 1945 roku.

Obecne wykorzystanie terenu

Ruiny pałacu zostały wykorzystane w 1975 roku do kręcenia filmu „Beniamiszek”. Na terenie Chrcynna znajdują się obecnie:

  • dwie trawiaste drogi startowe, używane jako lądowisko dla skoczków spadochronowych, lotów motolotniowych i paralotniowych,
  • nieczynna stacja radiolokacyjna, obecnie przekształcona w pole paintballowe,
  • betonowy pas startowy z czasów II wojny światowej, który nie jest używany ze względu na zły stan techniczny.

Podsumowanie

Chrcynno to wieś o bogatej historii, znana przede wszystkim z neogotyckiego pałacu i lotniska, które obecnie służy różnym działalnościom lotniczym.